Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Staré chajdy a výstup na Čiernu horu
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Na Makovicu
Na Makovicu

Na Makovicu Kompresné obaly… Neviem, kto ich vymýšľa a prečo, no , aspoň pre mňa, absolútne nepoužiteľné. Prečo???

Toto si chcem prečítať
Plavba na Kvetináčový ostrov -...
Plavba na Kvetináčový ostrov - Flowerpot Island

Plavba na Kvetináčový ostrov - Flowerpot Island Maroš si to šinul s RV-čkom ako po masle. Došli sme do prístavu v meste Tobermory k parkovisk [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Plavba na Kvetináčový ostrov - Flowerpot Island

Predchádzajúce časti našej cesty po Kanade si môžeš prečítať tu.

Maroš si to šinul s RV-čkom ako keby šiel po masle. Došli sme do prístavu v zálive s názvom Little Tub Harbour (Malá vaňa), áno boli sme aj vo Veľkej vani (Big Tub Harbour).

Prístav v mestečku Tobermory, Kanada  Tobermory prístav, parkovacie miesta, Kanada

V prístave bolo hneď na začiatku, po ľavej strane, dostatok parkovacích miest. Maroš by musel zacúvať alebo potom vycúvať, je pravda, že tieto parkovacie miesta boli pre naše RV-čko trocha krátke. Rozhodol sa preto zaparkovať napravo pozdĺž, a už krútil volantom. Zarazil som sa, lebo aj ja mojím chabým odhadom som videl, že tam má málo miesta na také široké RV-čko. Ale hádam vie čo robí... A už som počuli zvuk ako sa niečo o niečo otiera, až to nakoniec heglo celým RV-čkom.

Tobermory prístav, poškodené auto a škodová komisia, Kanada  Tobermory okolie prístavu, Kanada

Maroš zostal trocha zarazený, vystúpili sme a pozreli sme sa na RV-čko. Zhruba od dverí až po koniec sa tiahla čierna šmuha, teda dobré 3 metre. Druhé auto, ktoré parkovalo pri chodníku bolo Ford Escape. Majiteľ mal asi tušák, že sa niečo stane a preto nechal vytočené predné kolesá do cesty. Prakticky sme sa s RV-čkom šúchali o jeho ľavú pneumatiku, a až keď sme z neho zišli, sme mu trocha poškriabali plastový nárazník a držiak ľavej hmlovky.

Okolie prístavu Tobermory, kvetinový záhon, Kanada  Okolie prístavu Tobermory, obchod, Kanada

RV-čko bolo poistené a aj Maroš mal poistku. Neskôr mi vysvetlil, že pri hlásení poistnej udalosti sa rapídne zvyšuje poistná suma, ktorá nie je zanedbateľná. Riešili sme teda, či nebude lepšie sa s majiteľom dohodnúť.

Tobermory, lode kotviace v prístave, Kanada  Tobermory, rýchly čln kotviaci v prístave, Kanada  Tobermory, jachta kotviaca v prístave, Kanada

Na okolí bol len jeden zvedavec, ktorý vyslovene čakal len na to, ako sa zachováme. Či náhodou nebudeme mať zajačie úmysly. Majiteľa sme hneď ani nevedeli nájsť. Ford parkoval pred predajňou kníh, tak Maroš skúsil tam. Po pár minútach sa mu podarilo zohnať majiteľa, vlastne vodičku. Majiteľ, manžel, bol v práci. Maroš sa nakoniec s nimi dohodol. Ani neviem ako to celé dopadlo. Toto doplní Maroš.

Marošovo doplnenie:

„Naneštastie sa mi chlapík neozval. Keby zavolal, určite by som si na vás spomenul a poslal exekútora na Slovensko." Marošovo doplnenie k nehode v prístave Tobermory, Kanada

Tobermory, lode v prístave, Kanada  Tobermory, lode kotviace v prístave, Kanada

Škodová komisia sa zhŕkla okolo Fordu a už sa dumalo ako to napraviť. Vodička ani veľmi nevymýšľala, vravela, že auto dá do opravy, zavolá manželovi a určite sa dohodnú. Johnnyho to trocha zarazilo. Nedávno si totiž svojpomocne opravil svoj Opel, tak vraví:

- Veď tu by stačila nejaká pasta a škrabance by boli preč.

Ale sme v Kanade. Tu sa s tým ľudia nebudú babrať, dajú to do opravy a nestarajú sa. Prídu si až po opravené auto.

Slavo v prístave Tobermory, Kanada  Loď Flowerpot v prístave Tobermory, Kanada

RV-čko sme chceli poriešiť podobne, svojpomocne (o tom však v inom príbehu). Kúpime niekde pastu, trocha preleštíme a nikto si nič nevšimne. Škrabance na karavane neboli, len oder od pneumatiky. Jednoducho čierna šmuha. Po vyriešení tejto „adrenalínovej“ záležitosti sme pokračovali v našich plánoch na dnes.

Lode v prístave Tobermory, Kanada  Maják v zálive Big Tub Harbour, Tobermory, Kanada

Bolo potrebné nakúpiť potraviny, lebo zásoby sa zmenšovali. Navštívili sme miestny obchod s alkoholom a navláčili sme poklady do RV-čka. Neskôr sme nakúpili aj nejaké netekuté potraviny.

Maják v zálive Big Tub Harbour, Tobermory, Kanada  Loď kanadskej pobrežnej stráže v Big Tub Harbour, Tobermory, Kanada

Hovorí sa, že hlad je vlastne prezlečený smäd. Nakoniec, ak sa to s alkoholom preženie, to zjedené jedlo sa aj tak príde pozrieť ako je vonku.

Spoločensky silno unavená osoba sa potáca, napína ho, nakláňa sa ponad zábradlie kvetinového záhonu a mumle si niečo cez stisnuté zuby:
- Polivku pušcim, no rezanky ne!

Little Tub Harbour

Vybrali sme sa okukať prístav. Maroš šiel zaparkovať RV-čko na menej nákladné parkovisko, lebo sme mali v pláne prejsť sa loďou až na Flowerpot Island. Mali sme program na celý deň, vlastne na celé poobedie.

Big Tub Harbour, vrak lode, Tobermory, Kanada  Big Tub Harbour, loď, Tobermory, Kanada  Big Tub Harbour, potopená loď, Tobermory, Kanada

Obzrel som si prístav a zaujala ma čistota. Nikde ani jeden špak, smetie, nič. Všetko pekne upravené, natreté, čisté. Všade samé kvetinové záhony. V strmých zrázoch boli vytvorené zaujímavé skalky, s hromadou drobných bielych kvetov. Štrk vyzeral ako keby ho niekto pred chvíľou upravil hrabľami. Všetko pekne zarovnané, červené kvety vytvárali zaujímavý kontrast s bielym kameňom navôkol a bledomodrými doplnkami na okolitých budovách. Jednoducho pastva pre oči.

Big Tub Harbour, lode, Tobermory, Kanada  Big Tub Harbour, lode a domčeky, Tobermory, Kanada

Voda v prístave priezračne čistá, kotviace lode vrhali tiene až na dno a vyzerali ako keby sa vznášali vo vzduchu.

Loď Flowerpot

Kúpili sme si lístky na loď s príznačným meno Flowerpot, pýšila sa skleneným dnom. Nakoniec z toho skleneného dna boli len dva priezory o veľkosti okolo 40 x 40 cm. Loď mala každú chvíľu vyplávať, no Maroša nikde. Dobehol na poslednú chvíľu, ešte chvíľu a na loď by už musel doplávať.

Veget v Big Tub Harbour, Tobermory, Kanada  Plachetnica v Big Tub Harbour, Tobermory, Kanada

Na lodi bolo okolo 35 ľudí, ktorí sa mohli zdržiavať na dolnej – uzavretej palube alebo hornej – otvorenej. Vzhľadom k tomu, že dosť fúkalo, väčšina cestujúcich zvolila uzavreté priestory. My sme sa usalašili na hornej. Fúkal trocha studený vietor, no slniečko hrialo a krásne to vykompenzovalo.

Big Tub Harbour, kanadská vlajka nesmie chýbať, Tobermory  Maják v Big Tub Harbour, Tobermory, Kanada  Domčeky v Big Tub Harbour, Tobermory, Kanada

Loď vyplávala a nabrala smer k Big Tub Harbour (záliv Veľká vaňa, ako si to už určite predpokladal). Obidva prístavy boli veľmi podobné. Na šírku majú okolo 80 - 100 metrov. Big Tubdĺžku okolo 800 metrov a využíva sa hlavne na rekreačné účely. Little Tub má len okolo 300 metrov a slúži ako hlavný prístav mestečka Tobermory.

Big Tub Lighthouse

Pri vstupe do zálivu Big Tub je maják, ktorý pomáha lodivodom nájsť správny smer do prístavu. Maják bol postavený v roku 1885 za 675 dolárov. Pôvodná stavba bola neskôr nahradená šesťuholníkovou drevenou konštrukciou. Má výšku okolo 14 metrov (43 stôp). Aj dnes zohráva dôležitú úlohu pri navigácii v zradných vodách Hurónskeho jazera (Huron Lake) a Jurajovho zálivu (Georgian Bay). Na vrchole majáka sa nachádza majákové svetlo červenej farby, ktoré nasmeruje lode do bezpečia prístavu.

Big Tub Harbour Ligthouse, Tobermory, Kanada  Middle Island, Huronske jazero (Huron Lake), Kanada

V roku 1987 počas silnej zimnej búrky bol maják a jeho okolie silno poškodené. Búrka odplavila mnoho zeminy z okolia a aj časti drevenej konštrukcie majáka.

Svetlo majáka v Big Tub Harbour v Tobermory stále doprevádza lode počas častých hmiel, ktoré sú príznačné práve pre túto lokalitu. Na neznalosť plytčín, v okolí Tobermory už doplatila nejedna loď, o čom svedčí aj počet potopených lodí a prítomnosť vrakov na dne jazera.

Zdroj

Práve vďaka týmto vrakom sa miestne vody stali lákadlom pre potápačov z celého sveta. K takémuto vraku sme mali dnes namierené aj my.

Pobrežie Kvetináčového ostrova (Flowerpot Island), Tobermory, Kanada  Prístav na Kvetináčovom ostrove (Flowerpot Island), Tobermory, Kanada  Pobrežie, Kvetináčový ostrov (Flowerpot Island), Tobermory, Kanada

Vďaka kryštálovo čistej vode Hurónskeho jazera (Huron Lake) sme mohli obzerať vrak lode na konci zálivu. Pohľad cez sklenené dno lode som nevyužil, tak neviem čo bolo vidno. Okolo svetlíkov sa tlačili ľudia a nemal som chuť sa s nimi pretláčať o miestu pri svetlíku. Namiesto toho som zaujal strategickú pozíciu na prove, neskôr aj na korme lode a z výšky som urobil pár záberov potopeného vraku. Práve pre neuveriteľnú čistotu vody som nevedel ani odhadnúť hĺbku v akej sa vrak nachádzal.

Loď vyrazila z Kvetináčového ostrova (Flowerpot Island), Tobermory, Kanada  Prvý „kvetináč“, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada

Loď Kanadskej pobrežnej stráže kotvila v tomto zálive spolu s ďalšími loďami, jachtami a plachetnicami. Všadeprítomná kanadská vlajka nás vyprevadila zo zálivu. Minuli sme maják na konci zálivu Big Tub a loď Flowerpot sa plavila otvorenými vodami k Kvetináčovému ostrovu (Flowerpot Island).

Pobrežie Kvetináčového ostrova, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada  Prestupná loď pri pobreží Kvetináčového ostrova, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada  Členité pobrežie Kvetináčového ostrova, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada

Láka ma vždy použiť slovo more, keď chcem opísať vodu, ktorou sme sa plavili. Vody Hurónskeho jazera (Huron Lake) také šíre, že nie je možné dovidieť na jeho protiľahlé brehy. Loď Flowerpot vyplávala z bezpečia zálivu a bolo to už poriadne cítiť. Vietor sa opieral do hladiny vody a vytváral vyššie vlny na tomto rozľahlom jazere. Pohupovala v rytme vĺn. Na pravoboku sme minuli maličký Middle Island a plavili sme sa ďalej k Kvetináčovému ostrovu. Prišlin sme sa k juhovýchodnej časti ostrova, kde sa nachádzali dominanty, podľa ktorého ostrov dostal aj svoje pomenovanie.

Flowerpot Island – Kvetináčový ostrov

Po našom ľavom boku sa čoraz viac približovalo pobrežie ostrova. Jeho sivo-biele kamenisté brehy tvorili výrazný kontrast s tmavomodrými vodami Hurónskeho jazera a zeleňou ihličnatých a listnatých stromoch, ktoré sa týčili k blankytne modrej oblohe bez jediného mráčka.

Hlava na Kvetináčovom ostrove, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada  Skalný útvar na Kvetináčovom ostrove, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada

Členitosť pobrežia

Podložie Kvetináčového ostrova (Flowerpot Island) tvorí mäkká usadená hornina - dolomit. Dolomit je druh vápenca a ako je známe voda vápenec rozpúšťa. Ľad formoval okolie a za tisíce rokov sa vytvorili nádherné scenérie, ukrývajúce sa na pobreží.

Skalný útvar na pobreží, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada  Rýchla loď pri pobreží Flowerpot Island, Tobermory, Kanada

Ostrov však trocha blufoval, lebo na mäkkých usadených horninách sa nachádzali skaly, ktoré vytvorili akési čiapky, ktoré boli pevné a tvrdé. Okolo týchto skál, cez mäkké a priepustné horniny, stekala voda. Voda a ľad rozrušovala horninu, erózia a vlny jazera vyplavovala spod týchto skál čoraz väčšie množstvo usadenín. Vytvárali sa rôzne veľké previsy, pripravené kedykoľvek spadnúť.

Previsy, ktoré sa vytvorili pod týmito „čapicami“ sa čoraz viac prehlbovali a rozširovali. Skaly však už nemali oporu v mäkkých sedimentoch. Spadli. Kotúľali sa dolu zrázom a hromadili sa na úpätí útesov.

Stropy veľkých previsov a jaskýň boli tvorené veľkými skalnými blokmi. Odolávali erózii. Skala však už nedokázala udržať svoju vlastnú ťarchu, odlomila sa a spadla. Vytvorila tak prekážku pre vlny, ktoré už nemali možnosť rozrušovať pobrežie ostrova. Tak vznikalo členité pobrežie Kvetináčového ostrova (Flowerpot Island).

Informácie som čerpal z informaščných tabúľ na ostrove.

Minuli sme maličký záliv, kde sa nachádzal prístav, nad ktorým sa na vysokom stožiari trepotala kanadská vlajka. Z prístavu práve vyrazil žltý čln s gumenou obrubou a krytou palubou, na ktorej sa črtali obrysy postáv.

Vzďalujúca sa loď pri pobreží Flowerpot Island, Tobermory, Kanada  Breza na pobreží Kvetináčového ostrova, Flowerpot Island, Tobermory, Kanada

Za výbežkom ostrova na nás čakalkvetináč“. „Kvetináč“ z usadenín a skál, ktorý vyformovala príroda, len za pomoci vody, ľadu a vetra.

Ako vznikol „Kvetináč“

Na niektorých miestach ležala na hromade dolomitu skala, dosť ťažká na to, aby ju neodniesol ľadovec, ktorý obrusoval všetky horniny naokolo. Na vtedajšom dne jazera Algonquin (dnes neexistujúce) sa vytváral ostrov, ktorý neskôr dostane pomenovanie „Kvetináčový“.

Animácia vznik "Kvetináča", Flowerpot Island, Tobermory, CanadaHladina prehistorického jazera výrazne kolísala. Raz bola hladina tak nízko, že sa dalo suchou nohou prejsť medzi ostrovom Manitoulin a polostrovom Bruce. Inokedy zas nebolo vidno ani terajší Kvetináčový ostrov. Voda, ľad a vlny, v niekoľkých po sebe idúcich etapách, nahlodávali ostrov. Voda postupne odnášala usadeniny, ktoré neboli dosť pevné a vznikali dlhé vodorovné trhliny.

Skaly, ktoré sa nachádzali ďalej od pobrežia, hlbšie pod hladinou, boli chránené pred zničujúcim vplyvom vĺn a ľadu. Časom hladina znova klesla a skaly, ktoré požívali ochranu hlbších vôd, sa znova ocitli pod priamym útokom. Voda sa menila na ľad. Pnutím ľadu sa rozrušovalo mäkké podložie, vytvárala hlboké zvislé pukliny, ktoré sa časom prehlbovali. Vyššie položené previsy sa na čas ocitli mimo dosahu vĺn a ľadu, čím si zachovali svoj tvar až dodnes.

Asi pred 12 000 rokmi hladina jazera dosiahla vrchol „kvetináča“, ktorý bol súčasťou širokej podvodnej plošiny. Plošina bola tvorená rôzne veľkými skalami, ktoré „sedeli“ na mäkkom lôžku z usadenín. Okolie súčasných „kvetináčov“ bolo počas predchádzajúcich období narušené zvislými i vodorovnými puklinami, čo im nepridalo na životnosti.

Voda, ľad a vlny erozívne pôsobili na mäkké usadeniny a odplavovali čoraz viac materiálu. Skaly na vrchole odolávali silám prírody. Tak sa vytvárali veže, na vrcholoch, ktorých boli nasadené „čapice“ zo skál. Nohy veží sa čoraz viac stenčovali. Niektoré padli, niektoré stoja dodnes.

Na tomto pobreží existovalo veľa takýchto „kvetináčov“, niektoré spadli do vôd Hurónskeho jazera, niektoré ešte neboli celkom vytvorené ako napríklad previsy na Brucovom chodníku v blízkosti jazera Cyprus (Cyprus Lake). Objaviteľom v roku 1820 veže zo skál nápadne pripomínali kvetináče, kvôli ktorým dostal ostrov názov Kvetináčový ostrov (Flowerpot Island).

Informácie som čerpal z informaščných tabúľ na ostrove.

Loď s menom Flowerpot, Huron Lake, Kanada  Cestujúci aziati na lodi Flowerpot, Huron Lake, Kanada

Jeden „Kvetináč“, pri pohľade z lode nápadne pripomína hlavu s nosom. Nemysli si však, že takéto skaly sú len v Kanade! (Cestou z Herľan na Rankovské skaly môžeš naďabiť aj na skalu, ktorá tiež pripomína hlavu.)

Z prístavu na ostrove vyplával smerom k nám menší červený čln. Blížil sa k nám, až prirazil k boku. Personál obidvoch lodí ich pevne zviazal a dali pokyn na prestup. Trocha ma to prekvapilo, no asi mali dôvody, prečo loď Flowerpot nemohla vplávať do prístavu na Kvetináčovom ostrove (Flowerpot Island).

Nie všetci prestúpili a tak nemali možnosť prejsť sa po ostrove a kochať sa nádhernými kamenistými plážami, kryštálovo čistou vodou Hurónskeho jazera (Huron Lake). Spolu s nami sa nalodili aj traja aziati, ktorých pôvod som si vôbec netrúfol odhadnúť.

Dozvedel si sa teda ako vzniklo pomenovanie ostrova. Ale prečo sa neďaleký ostrov volá Hadí?

To sme sa dozvedeli, až počas pešej túry, k majáku na opačnom konci ostrova. Sleduj ďalej túto stránku a dozvieš sa to aj ty.

Fotografie v rozlíšení 1024 px nájdeš vo fotogalérii.

Pokračovanie

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť