Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Staré chajdy a výstup na Čiernu horu
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Cyklotúry, cyklovýlety - tipy,...
Cyklotúry, cyklovýlety - tipy, inšpirácie

Cyklotúry, cyklovýlety - tipy, inšpirácie Moje cyklotúry, výlety s bicyklom, s kamarátmi i bez nich. Možno nájdeš inšpiráciu na dobrú cy [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Muránska planina v zime, Mrazi...
Muránska planina v zime, Mrazivá noc

Muránska planina v zime, Mrazivá noc Z Hudákovej som schádzal dole hustou ihličnatou mladinou. Moju cestu prekrí [ ... ]

Toto si chcem prečítať

The Grotto, Národný park Bruce Peninsula

Predchádzajúce časti našej cesty po Kanade si môžeš prečítať tu.

Jazykovo viac zdatní sa dovtípili, že pôjdeme pozrieť nejakú jaskyňu, prípadne dutinu. A na dutiny sa ochotne budeme pozerať všetci. Nakoniec sme sa dozvedeli, že tu neďaleko je veľmi pekný národný park, ktorého lákadlom je aj The Grotto. No čo s načatým večerom? Nebudeme predsa lenošiť v kempe! Napriek pokročilému poobediu sme sa vybrali do Národného parku na polostrove Bruce.

 Parkovanie pri Cyprus Lake, Bruce Peninsula, Canada  Na Gerogian Bay Trail, Bruce Peninsula, Canada  Cyprus Lake, Bruce Peninsula, Canada

Národný park Bruce Peninsula

Nachádza sa na polostrove Bruce v Ontáriu v Kanade na Niagarskom zlome (Niagara Escarpment), má rozlohu 156 km2 a je jedným z najväčších chránených oblastí v južnom Ontáriu. Národný park ponúka celý rad voľnočasových, outdoorových aktivít. Táborenie, pešiu turistiku i jazdy na bicykli. Chodníky v parku majú rôznu obtiažnosť od ľahkých vhodných pre seniorov a deti, až po tie náročné.

Horse Lake, Bruce Peninsula, Canada  Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada

Počas pobytu v Národnom parku Bruce Peninsula je možné pozorovať západ alebo východ slnka, pestrú miestnu flóru i divokú faunu. Stretnúť tu možno Medveďa čierneho, ktorý je skôr známy pod meno Medveď Baribal. Vďaka množstvu jazier tu žije veľa vodomilných druhov vtákov, plazov a mnoho iných zaujímavých živočíchov.

Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Ontario, Canada  Záliv Indiánskej hlavy, Bruce Peninsula, Canada  Novis a Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada

Zaujímavosťou Niagarského zlomu je jeho vek. Zlom je veľmi starý vytvoril sa pred viac ako 400 miliónmi rokov. Vtedy sa tu nachádzalo plytké tropické more, kde bujnel život. Vďaka miliónom drobných kôrovcov, koralom a mäkkýšom vznikli terajšie skaly Niagarského zlomu. More postupne začalo vysychať, minerály rozpustené vo vode sa koncentrovali. Horčík, ktorý bol prítomný vo vode, chemicky zreagoval s vápencom a vznikla hornina, ktorá je mäkšia ako dolomit. Ťažšie dolomitové skaly tvoria veľkú časť zrázu pozdĺž celého Národného parku na polostrove Bruce. Rovnako ako na Kvetináčovom ostrove (Flowerpot Island), tvrdšie dolomitové skaly vytvorili tzv. „čapice“, ktoré erodujú pomalšie ako mäkšia vápencovo-horčíková hornina, ktorá ich podopiera. Práve vďaka tomu sa vznikli bizarné skalné útvary. Vytvorila ich príroda, len za pôsobenia vody, ľadu a vetra. Vytvárali sa prekrásne previsy. Niektoré spadli, iné pretrvali dodnes. V kryštálovo čistých vodách Jurajovho zálivu (Georgian Bay) vidno na dne veľké skalné bloky, ktoré spolu s vzniknutými jaskyňami tvoria najnavštevovanejšiu atrakciu tohto národného parku.

Zdroj

Po nejakých 15 km sme sa dostali na parkovisko v blízkosti jazera Cyprus (Cyprus Lake). Neparkoval tu nikto, len my. Trocha s obavami som sa pozeral na Maroša, ktorý si na opasok pripevnil sprej proti medveďom. Nakoniec z neho vyšlo, že len pred mesiacom napadol Medveď Baribal turistov, ktorí prechádzali po Georgian Bay Trail. Aj my sme si vybrali Georgian Bay Trail.

Na útese pri Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada  Útes pri Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada

Novis namiesto spreju proti medveďom si zobral uterák a plavky. SRANDISTA. To jeho kúpanie možno nebolotak nereálne. Hlavne, keď som si spomenul na jeho kúpanie v Batman's kempe v nie príliš teplej vode, alebo v Severnom mori v meste Kristiansand v Nórsku.

 Soviak na útese pri Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada  Novis na útese pri Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada

Trasa, ktorú vybral Maroš bola nenáročná, mala dĺžku okolo 4 km, vrátane cesty späť. Chodník bol typický ako pre Američanov. Široký, skoro vydláždený. Bol vysypaný jemným štrkom, kraje spevnené. Tak to však vyzeralo iba na začiatku. Chodník viedol popri Konskom jazere (Horse Lake). Čím viac sme sa blížili k pobrežiu, tým bol chodník užší, pomaly sa strácal medzi skalami. Neďaleko pobrežia sme sa napojili na Bruceov chodník (Bruce Trail), kde tobolo iné kafe!

Indian Head Cove

v lese nás privítala informačná tabuľa, ktorá upozorňovala na možné nebezpečenstvá:

  • Tu sa už mnoho ľudí utopilo!
  • Nie vždy sa dočkáš rýchlej pomoci na tomto vzdialenom mieste.
  • Sú tu drsné podmienky, nevhodné na plávanie.
  • Stoj ďalej od vody, hlavne, ak fúka a sú vlny!
  • Voda je hlboká a studená, môže vplývať na tvoju schopnosť plávať.
  • Skákanie z útesu je nebezpečné a zakázané!

Ja na útese pri Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada  Záchranné koleso na útese pri Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada  Bruce Trail, Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada

Keď som na pláži zbadal nápis Nezabezpečená pláž, pri tom plávacie koleso s lanom a 4 metrovú palicu s okom, tak som sa na veci pozeral trocha ináč. Viac s rešpektom.

Po vyjdení z lesa sa nám otvoril pohľad na záliv Indiánskej hlavy (Indian Head Cove). Znova sme sa kochali (koch-koch) scenériou. V diaľke pred nami sa z vôd Jurajovho zálivu (Georgian Bay) vynárali blízke ostrovy. Naľavo to bol Kvetináčový ostrov (Flowerpot Island) a napravo Ostrov medvedieho zadku (Bears Rump Island).

Skala pod útesom, Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada  Bruce Trail, Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada  Odlomená skala pod útesom, Indian Head Cove, Bruce Peninsula, Canada

Ja som sa prvý odhodlal, že zídem dole útesmi až na pláž. Prekrásne skalnaté pobrežie s nebezpečne čistou vodou. Za mnou prišli aj ostatní. Novis sa vyzliekol, namočil nohy a... Cúvol. Voda bola skôr pre ľadové medvede a nie pre normálnych ľudí. Soviak ho huckal, no nedohuckal. Novis sa neokúpal a my ostatní sme na to jednoducho nemali.

Skala pod útesom, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada  Ostrovy Flowerpot Island, Bears Rump Island, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada

Ja som sa vybral po Bruceovom chodníku (Bruce Trail) doprava, kde ma lákali strmé útesy. Vyliezol som až na ich vrchol, odkiaľ som urobil pár fotografií so slnkom v zábere. Polozaplavené skalné bloky dali vyniknúť farbe vody, ktorá bola od priezračnej cez modrozelenú, tyrkysovú, až po tmavomodrú. Musel som však už vrátiť a dobehnúť skupinku mojich parťákov, ktorí sa vybrali smerom doľava po Bruceovom chodníku (Bruce Trail) smerom k The Grotto.

The Grotto

Predieral som sa zakrpatenými tujami, pokrútenými brezami, až kým som nedorazil k skalnej dutine, ktorú volajú The Grotto. Boli tam skoro všetci. Chýbal Johnny, ktorý šiel preskúmaťdieru. Jednoducho musel. Zliezol dolu cez úzky otvor, ktorý bol vhodný tak ešte možno pre Novisa. My ostatní, ktorí sa o seba staráme a dobre sa živíme, by sme tade nepreliezli. Táto cesta bola pre nás nepriechodná!

Útes, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada  The Grotto, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada

Keď sme sa už konečne všetci pozbierali, vybrali sme sa ďalej po Bruceovom chodníku k jazeru Marr (Marr Lake). Vyšli sme z lesa a ocitli sme sa na pobreží plnom kameňov. Väčších aj menších. Všade nás doprevádzali Inukshukovia.

Útes pri The Grotto, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada  The Grotto, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada  Slnko nad útesom, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada

Inukshuk

O pôvode inukshukov sa toho už popísalo veľa. Nachádzajú sa najmä v pustinách Arktídy, kde ich stavali najmä Inuiti. A čo to vlastne inukshuk je? Inukshuk je výtvor z kameňov, ktoré na sebe len ležia, nie sú spojené žiadnym pojivom. Väčšinou pripomína ľudskú postavu, no môže mať aj iný tvar. Na čo slúži? Tu už sa názory rôznia

Sú to lovecké pomôcky. Mnoho ich bolo nájdených na migračných trasách Jeleňov Karibu. Postavili ich lovci, za nimi sa schovávali ženy. Jelene prešli, ženy začali robiť hluk a vyplašili ich, no nemohli prejsť cez Inukshukov, lebo nápadne pripomínali ľudí, vybrali sa teda po chodníku, kde ich však už čakali lovci s lukmi a šípmi.

Sú to duchovné symboly jednoty a spolupatričnosti. Inukshuk je postavený z viacerých kameňov, ktoré sú postavené len tak na sebe. Sú však dôkladne vyberané, aby držali silno pokope a nepopadali. Predsa sú však veľmi labilné, najmä ak sa odstráni jeden kameň. Znázorňuje jednotu ľudu Inuitov, ich silu a silu jednotlivca v rámci celej populácie.

Sú to navigačné pomôcky. Stavali ich Inuiti, aby si uľahčili cestu pustými pláňami Arktídy, aby našli dobré loviská, na ktoré cestou narazili. Označovali miesta, kde je potrebné vytiahnuť kajak na breh, kde si uchovali potraviny na horšie časy a podobne.

Pozri aj

Útes, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada  The Grotto, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada  Útes, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada

Takého jedného Inukshuka sme si postavili aj my na brehu Jurajovho zálivu (Georgian Bay), aby sme sem mohli trafiť, keď budeme tade prechádzať nabudúce. Odfotili sme sa pri Inukshukovi a pre istotu dvoma fotoaparátmi. Preto na jednej fotke sa niektorí pozerajú napravo a druhí naľavo. Sem tam aj niekto dobieha, či si práve sadá.

Útes, Bruce Trail, Bruce Peninsula, Canada  Pobrežie, Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada

Po fotografiách so samospúšťou sme sa vybrali ďalej. Ja som si zobral foťák, dal som si ho na krk a šiel som ďalej. Asi po 100 metroch sa ma pýta Soviak, či nevadí Marošovi, že nemá foťák a ukazuje mi ten jeho. Prekvapilo ma to, lebo ten foťák bol veľkosťou porovnateľný s mojim, ba dokonca trocha väčší. Marošovi však nechýbal.

Maroš na pobreží Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada  Na pobreží Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada  Pobrežie Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada

Soviak ho zobral a niesol, veď hádam Maroša to napadne, že mu niečo chýba. Zrazu sa Maroš zvrtol a utekal späť. Soviak zdvihol ruku, v ktorej sa mu hompáľal fotoaparát. Na to Maroš hneď zvoľnil a povedal: Diki!

Inukshuk a my, pobrežie Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada  Maroš dobueha k inukshuk, pobrežie Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada

Došli sme k pláži, kde do Jurajovho zálivu (Georgian Bay) vtekala voda z jazera Marr (Marr Lake). Nakoniec sa pred nami objavil hríbik (ukazovateľ smeru) na Kanadský spôsob. Napravo by sme sa mohli vydať smerom k Tobermory, chabých 17 km, alebo po Marr Lake Trail k parkovisku, kde sme mali RV-čko.

Slnko nad Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada  Pobrežie, Bruce Peninsula, Canada

Zvečnil som Johnnyho, jedine on mi bol ochotný robiť mierku. Jazero Marr (Marr Lake), bolo osvetlené šikmými lúčmi zapadajúceho slnka, čo dotváralo nádhernú scenériu tohto miesta.

Skauti z Chicaga na pobreží Georgian Bay, Bruce Peninsula, Canada  Na pobreží Marr Lake, Bruce Peninsula, Canada

Jazerávzájomne poprepájané riečkami, ktoré privádzajú resp odvádzajú vody z okolitých jazier. Voda z najväčšieho jazera polostrova Bruce, teda z Cameronovho jazera (Cameron Lake) preteká cez jazero Cyprus (Cyprus Lake), Konské jazero (Horse Lake), jazero Marr (Marr Lake), aby nakoniec skončilo v Jurajovom zálive (Georgian Bay) Hurónskeho jazera (Huron Lake).

RV-čkom sme sa dostali do kempu, kde sme sa potúžili dobrým mokom, ktorý sme nakúpili v miestnom obchode a zaľahli sme, niektorí do spacákov. Slavo si s nejakým spacákom nerobil ťažkú hlavu. Zbytočné zdržiavanie, veď načo spacák? Stačia návleky na nohy. Predsa každý vie, že nohy treba mať v teple.

Johnny na pobreží Marr Lake, Bruce Peninsula, Canada  Soviak v spacáku v RV-čku, Bruce Peninsula, Canada  Slavo bez spacáku v RV-čku, Bruce Peninsula, Canada

Ďalší deň nás čakala dlhá cesta k Niagarským vodopádom, no cestou sme sa zastavili na nádhernej pláži, kde sa mi podarilo získať dôkaz o pôvode tohto jazera!

Neváhaj a sleduj túto stránku, aby si sa o tomto dôkaze vedel aj ty!

Fotografie v rozlíšení 1024 px nájdeš vo fotogalérii.

Pokračovanie

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť