Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Staré chajdy a výstup na Čiernu horu
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen

CN Tower v Toronte

Predchádzajúce časti našej cesty po Kanade si môžeš prečítať tu.

Rogers Cenre v pozadí CN Tower, Toronto, CanadaPrešli sme cez park Bobieho Rosenfelda. Otvoril sa nám priestor, kde sme mohli pozorovať obrovský stavebný boom. Všade samé žeriavy a stavebné mechanizmy. Výškové budovy sa stavali jedna radosť.

Vyzeralo to ako v mraveniskuVšade samý ruch a zdanlivý chaos. Po chvíli pozorovania sa dalo aj v tom chaose postrehnúť prísnu organizáciu práce. Do jednej z týchto, už postavených budov, sme mali namierené aj my.

Canada's National Tower (CN Tower)

T. O. Stratené údolie vo veži CN Tower, Toronto, Canada

Prešli sme pri jednej obrovskej betónovej nohe CN Toweru a vošli sme do jej útrobCN Tower je druhá najvyššia (553,33 m) samostatne stojaca veža na svete.

Pre porovanie: Vysielač na Dubníku, ktorý slúži na šírenie rádiového a televízneho signálu, má výšku 318 metrov. Je najvyššou stavbou na Slovensku.

Pre hádavcov: Vysielač na Dubníku je kotvený oceľový stožiar a nie budova ako CN Tower.

Vo veži

Ročne túto vežu navštívi viac ako 1,5 milióna návštevníkov. Každý sa tu fotil. Pubertiačky sa škľabili, los oblečený v uniforme kanadskej jazdnej polície bol poriadne gýčový.

Fotografovanie pubertiačok v CN Tower, Toronto, Canada  Oblečený los, bol riadny gýč, CN Tower, Toronto, Canada

My sme sa fotili pred zeleným plátnom. Soviak samozrejme neodolal a ukazoval rožky Novisovi. To by nebol on.

Nadia

Usmerňovala nás Nadia, černoška ako repa, ktorá mala na sebe hidžáb.

  • Odkiaľ si? - pýtali sme sa jej.
  • Skús hádať. - znela jej odpoveď.
  • Z Japonska? - kontrovali sme.

 Černoška Nadia, CN Tower, Toronto, Canada  Novis zahľadený do diaľav CN Tower, Toronto, Canada  Výhľad z CN Tower, stavebný ruch, Toronto, Canada

Z chuti sme sa zasmiali, aj my aj ona. Nakoniec nám prezradila, že pochádza z Afriky, z Ománu.

Vo výťahu

Došli sme k výťahu, ktorý nás mal za 58 sekúnd vyviezť do výšky 346 m. Výťah bol z jednej strany presklený a bol na boku nohy. Väčšiu časť cesty sme mohli pozorovať ako stúpame. Výťah sa pohol,  nás vtlačilo do podlahy a výťah nabral slušnú rýchlosť (6 m/s, cca 21 km/h).

Na návštevníkov vo výťahu dohliadala mladá žena, ktorá počas jazdy rozprávala zaujímavosti o veži. Ešte rozjarený vtipnou náladou, sme si chceli aj s ňou pokecať.

Baseballový štadión Rogers Centre z CN Tower, Toronto, Canada  Sklenená podlaha v CN Tower, Toronto, Canada

Bolo evidentné, že jej to nie je veľmi po vôli. Johnny ju svojimi otázkami úplne rozhodil. Narušil jej zvyčajný naučený preslov. Odpovedala aj na Johnnyho otázky, ale nestíhala svoj monológ. Výťah už pomaly parkoval na prvom poschodí vo výške 346 m a ona ešte z ďaleka nepovedala všetko, čo mala naučené.

Vnútro CN Tower-u

My sme mali k dispozícii dve poschodia. Boli tam rôzne informačné panely, fakty o CN Tower.

CN Tower, Toronto, Canada  Novis pózuje v CN Tower, Toronto, Canada  Výhľad z CN Tower, Toronto, Canada

Na celej jednej stene bolo pekne graficky znázornené porovnanie najvyšších budov sveta. Dvojičky so svojou výškou s 530 metrami (budova 417 metrov + 113 m anténny stožiar) chýbali, čo je pochopiteľné (už neexistovali).

Porovnanie výšky budov, CN Tower, Toronto, Canada

Kvalitnejší obrázok vo vyššom rozlíšení je vo Fotogalérii

Na vyššom poschodí (351 m), kam sme si nekúpili lístky, bola aj 360o reštaurácia, ktorá sa raz za hodinu otočila dookola. Stačilo sedieť pri stole a Toronto sa ukázalo v celej svojej kráse.

Ešte vyššie bola ochodza. Atrakcia, kde sa odvážlivci mohli prejsť dookola po kraji CN Tower (Edgewalk, výška 356 metrov). Samozrejme po splnení prísnych bezpečnostných podmienok. Každý jeden návštevník musel mať bezpečnostný postroj a bol dvojnásobne istený. Ak by niekto sebou sekol na zem, asi by sa prevádzkovateľ nedoplatil.

Letisko Billyho Bishopa z CN Tower, Toronto, Canada  Zahľadený Slavo, CN Tower, Toronto, Canada

Predpokladám však, že ešte pred výstupom by mi dali podpísať minimálne jednu zmluvu. Túto zmluvu vypracoval na 100% tím právnikov, ktorí do nej zakomponovali určite všetky možné eventuality a nezaplatili by nič.

Veď sme v Severnej Amerike. Tu je možné všetko, aj sušiť mačku v mikrovlnke a potom žalovať výrobcu mikrovlnky. Toto však je výmysel. Nikdy nebola podaná takáto súdna žaloba. Zdroj a ďalší zdroj.

Sklenená podlaha

Ako prvé, po vystúpení z výťahu, sa mi vrylo do pamäti híkanie a ochkanie návštevníkov pri svetle, ktoré vychádzalo z podlahy. Až keď som prišiel bližšie, som si všimol, že podlaha je presklená. Cez toto okno v podlahe bolo vidieťna zem.

Pod mojimi nohami som videl strechu Ripley’s Aquarium of Canada, ktoré ešte nebolo otvorené, ale už finišovali s poslednými dokončovacími prácami. Na streche boli vyobrazené siluety žralokov.

Výhľad na jachtový prístav, CN Tower, Toronto, Canada  Zamrežovaný výhľad, CN Tower, Toronto, Canada  Slavo sa pozerá cez mreže, CN Tower, Toronto, Canada

Sklo v podlahe malo hrúbku 7,3 cm. Bolo to špeciálne bezpečnostné dvojvrstvové sklo. Napriek tomu nie všetci návštevníci mali odvahu sa na toto sklo postaviť.

Niektorí však nemali strach a na sklo si aj ľahli (Aj ja, aj ja, aj ja!) Väčšina kašľala na to (vrátane mňa), že už tam niekto predo mnou stál a sklo je určite zaprášené. Ako často sa vyskytne príležitosť odfotiť sa na takomto mieste?

Výhľad z CN Tower-u

Na jednej strane boli miesto obvodových stien veľké presklené tabule, cez ktoré bol rozhľad do širokého okolia. Pod nami bola železničná stanica Toronta. Pekný výhľad bol na prístav, kde kotvili veľké plachetnice. Z vtáčej perspektívy bolo možné pozorovať aj ruch na letisku Billyho Bishopa.

Letisko Billyho Bishopa

Letisko sa nachádza na Torontskom ostrove (Toronto Island) a bolo otvorené v roku 1939. Od pevniny je oddelený Západným kanálom (Western Chanel). Je priamo v centre. Zaujímavé na tomto letisku je, že od marca 2012 je spojené s pevninou tunelom (Pedestrian Tunel), ktorý má dĺžku 260 metrov a prerazili ho pod Západným kanálom. Tunelom prejde ročne viac ako 2,4 milióna cestujúcich.

Z CN Toweru bolo možné rozoznať pristavené lietadlá. Väčšinou to boli stredné a malé lietadlá. Je to pochopiteľné, lebo sa jedná o menšie letisko (nie v počte prepravených cestujúcich). Jeho najdlhšia pristávacia dráha má dĺžku len 1 215 metrov.

Pre porovnanie: Letisko Košice má pristávaciu dráhu dlhú 3 100 metrov, Letisko Poprad - Tatry: 2 600 metrov, Letisko M. R. Štefánika: 2 900 metrov.

Mrakodrapy v centre, CN Tower, Toronto, Canada  Maroš sa zapozeral na mrakodrapy, CN Tower, Toronto, Canada  Budovy CN Tower Apartments, Toronto, Canada

Druhé poschodie veže bolo otvorené. Na tvári som cítil pofukovanie vetríka. Z dôvodu, aby ľudia nič nevyhadzovali z veže, prípadne aj seba, bolo všetko poriadne omrežované – drôteným pletivom s malými okami. Oká boli také malé, že som nedokázal urobiť záber cez dieru pletiva, teda bez pletiva v zábere

Trocha to hnevalo, no nakoniec som urobil pár fotiek, kde pletivo je, len nie jetak viditeľné.

Obchody, suveníry

Hore sme sa zdržali necelú hodinu. Po čase nás už omrzelo okukovať okolie, ktoré bolo hlboko pod nami. Zniesli sme sa bližšie k zemi. Výťah nás vyložil na inom mieste, rovno pri obchodnej pasáži.

Letisko Billyho Bishopa a Western Chanel, CN Tower, Toronto, Canada  Obchodná pasáž, suveníry, CN Tower, Toronto, Canada

Ej veru, majú to dobre vymyslené! Hneď sme tam mali prichystanú fotografiu, kde sme my všetci odfotení pred zeleným pozadím. Miesto zeleného pozadia pridali panorámu centrálneho Toronta s jeho najvyššou dominantou - Canada's National Tower.

Novis kúpil túto fotografiu, aby mal pamiatku ako mu Soviak robí rožky. Bola to knižôčka. Na obale bola veža odfotená cez deň a na druhej strane v noci, vo vnútri sme boli my.

Nakúpili sme nejaké suveníry, veď čo iné? Po hodine a pol sme opustili CN Tower. A pokračovali sme v prehliadke Toronta.

Fotografie v rozlíšení 1024 px nájdeš vo fotogalérii.

Návrat späť

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť