Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Mrazivý vander v Slanských vrchoch
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Poznanie nepoznaného v Slanských vrchoch
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Konečne Voniaca
Konečne Voniaca

Muránska planina 2016, Konečne Voniaca Čert ho berasfaltku! Ešte 3 kilometre po asfaltke a už budem v sedle Burda. Ani som sa nenazdal a u [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Zimný vander, Muránska planina...
Zimný vander, Muránska planina - útulňa Nižná Kľaková

Zimný vander, Muránska planina - útulňa Nižná Kľaková Z hmly sa začala vynárať jedna chata. Trocha nižšie ďalšia. Už som tušil, že  [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Cesta k Niagara Falls

Predchádzajúce časti našej cesty po Kanade si môžeš prečítať tu.

Ráno sme sa raz dva pobalili… Čo to trepem?! Veď sme boli v RV-čku. Zjedli sme raňajky. Maroš nahodil náš koráb, úspešne sa vyhol miestnym prekážkam a už sme si to šinuli k Niagarám. Čakala nás dlhá cesta. Potrebovali sme sa dostaťdo Niagara Falls, teda poctivých 377 km, alebo 234 míľ alebo 412290 yardov alebo 1874 furlongov alebo skoro 3,98 ^ -11 svetelných rokov.

Znova musím vyzdvihnúť Marošovu miestnu znalosť krajiny. Ak by sme šli sami, tak by sme sa určite nezastavili v malebnom prístave zvanom Lion's Head.

Lion's Head

Malá obec s 900 stálymi obyvateľmi. Je to skôr letná rekreačná oblasť a preto v lete narastá počet obyvateľov až na 5000 duší.

Lion's Head pláž, Canada  Lion's Head Harbour, Canada

Na mňa pôsobilo lenivým vidieckym dojmom, kde každý má čas na všetko. Veď ešte ani nebola hlavná turistická sezóna a aj oslavy Dňa Kanady (Canada Day) mali byť až o necelé dva týždne. Trocha sme poobdivovali menší záliv o šírke okolo 380 metrov, ktorý evidentne slúžil ako jachtový prístav. Pár ľudí, a to doslova, boli aj na pláži. Jedna ženská si lebedila na lehátku a chlapík v klobúčiku si vykračoval v šľapkách a obzeral si záliv. Čas nás tlačil a preto sme vyrazili ďalej.

Isthmus Bay, Rocks, Canada  Isthmus Bay, White Bluf, Canada  Isthmus Bay, Lion's Head Point, Canada

Trocha ma zarazil smer cesty, ktorým sa Maroš vydal, šli sme totižto späť. No neznepokojoval som sa. Nie po tej istej ceste, ale smerom späť k Tobermory. Zase na nás Maroš kuje nejaké pikle!

A aj kul. Šli sme po Isthmus Bay Road, čo som vtedy ešte nevedel. Šli sme nezáživnou cestou, ktorú lemovali stromy z obidvoch strán. Sem tam sa za oknom mihla nejaká chata, ktorá evidentne nebola obývaná. Nechápal som, čo tu môže byť k videniu. Našťastie, Maroš tieto končiny dobre poznal a už len hľadal, kde zaparkuje naše RV-čko. Miesto našiel a my sme sa predierali nízkym krovím a nestačili sme sa čudovať.

Isthmus Bay

Boli sme na skalnatom pobreží Georgian Bay v Isthmus Bay. Pred nami sa rozprestierali číre vody s krásnym výhľadom na severo‑východ na skalný masív Lion's Head Point-u a na severo‑západ na masív White Bluf, ktoré medzi sebou vytvárali 4 kilometre širokú zátoku.

Isthmus Bay, White Bluf, Canada  isthmus bay skalne platne 2

Krásna priezračne čistá voda modro-zelenej farby bola studená ako ľad. Veľké skalné platne boli poodlamované a nachádzali sa pod vodou v neveľkej hĺbke. Závojnatá oblačnosť vytvárala na oblohe krásne prírodné scenérie.

Prejdime však od krásnych scenérii aj k tým škaredším. Existuje jeden snímok, kde by si ženy prišli na svoje. Nie! Nechcite to odo mňa, neprezradím, kto otrčil zadok do objektívu!

Isthmus Bay, T. O. Stratené údolie, Canada  Isthmus Bay, Prepared Chairs, Canada

Jeden z nás na nej ukazuje svoje pozadie, neopálené biele pozadie. Mňa to síce trocha „šokovalo“, ale nezabudol som pohotovo stlačiť spúšť. Soviak dostal záchvat smiechu, Johnny sa len prizeral z bezpečnej vzdialenosti. Slavo sa ho snažil ťapnúť, nech si to zapamätá. A Maroš? Ten si kľudne dojedal svoje jablko. Jednoducho to zo mňa nedostanete, čí zadok tam bol.

Isthmus Bay, skamenelé naplaveniny, Canada  Isthmus Bay, The Scallop, Canada

Klikni na obrázok a v novom okne sa ti zobrazí väčšia snímka

Na pobreží bolo zreteľne vidno ako vznikali tieto skaly. Zvyšky živočíchov sa usadili spolu s naplaveninami a časom sa premenili na vápenec. Neveríš? Pozri so fotografie! Jednotlivé vrstvy sú zreteľne viditeľné a miestami vidno aj zvyšky skamenelej lastúry. Ešte pár posledných fotiek… A už počujem ako kričia: „Nasadať! Vyrážame!

Isthmus Bay, Lion's Head Point, Canada  Isthmus Bay, White Bluf, Canada  Isthmus Bay, Lion's Head Point, Canada

Cesta ubiehala relatívne rýchlo, áut bolo málo. Počet kilometrov, ktoré sme nechávali za sebou pomaly rástol. Rovnako aj náš hlad.

Hlad sme zahnali v reštaurácií Kelsey's, ktorých sme cestou minuliniekoľko. Je to druh rýchleho občerstvenia, ktorých je v Kanade neúrekom, len majú iné názvy. Ponuka jedál je však veľmi podobná. Nie je to však klasický fastfood. Čašník obsluhuje, rýchlo prinesie jedlo na porcelánovom tanieri, no jedlo je ako z fastfoodu. V ponuke majú Hamburger, sendvič, časti kuraťa a steak, len sú väčšie porcie a honosnejšie názvy jedál.

Kelsey's restaurant, Canada  RV in KOA Campgground, Niagara Falls, Canada

S počtom prejdených kilometrov nerástol len náš hlad, ale aj hustota premávky. Čím viac sme sa blížili k Niagara Falls tým viac bolo áut. Ani neviem prečo? Skoro nepozorovane sme prešli z neobývaných končín do súvisle zastavanej oblasti.

Niagara Falls, CanadaSprvoti sme pri ceste videli len les, stromy, sem tam nejaká lúka. Potom ubudli stromy, ktoré vystriedali nízke kríky a polia. Nejaký ten dom, či chata.

O čosi neskôr, a o čosi ďalej zmizla tá „divoká príroda“ a videli sme už len vysadené stromy a udržiavané kríky. Lúky a polia nahradili pravidelné kosené trávniky, väčšinou pred poschodovými domami. V neohradenej predzáhradke sa objavila aj nejaká tá soška, ktorá silno zaváňala gýčovinou.

Novis na zastávke v Niagara Falls, CanadaBlížili sme sa k centru Niagara Falls a už aj predzáhradky začínali mať plôtiky, nízke, väčšinou laťkové. Maroš zabočil medzi domy a už sme vedeli, že sme v kempe.

Campground – Niagara Falls KOA

Tak toto to bol kemp! Kemp KOA v Niagara Falls bol špičkový a na úrovni. Mal saunu, vonkajší aj vnútorný bazén, pre deti tu boli rôzne hriská aj s veľkým nafukovacím vankúšom, kde sa mohli vyblázniť do sýtosti. Samozrejme tomu zodpovedala aj cena.

Rýchlo sme vybavili formality a už sme vyrážali k vodopádom. Kúpili sme si 24 hodinové zľavnené cestovné lístky, ktoré mali formu platobnej karty. Neďaleko kempu bola autobusová zastávka, kde sme už stáli a čakali na autobus. Nebolo neskoro, ale neprišli sme sem, aby sme vysedávali v kempe.

WEGObusom k Niagarským vodopádom

Niagara Falls Photographer, CanadaPrišiel mestský autobus. Šli sme po červenej trase teda po Lundy's Lane cez Stanley Avenue, Murray Hill a skončili sme rovno pri Table Rock Welcome Centre, pri Niagarských vodopádoch. Autobus spomaľoval, ale hukot neprestával.

Jasné už sme tu! Naskytlo sa nám niekoľko úchvatných pohľadom. Podaktoré z nich sa mi podarilo aj zvečniť pri zapadajúcom slnku.

Near by Niagara Falls, Ontario, CanadaHluk som chápal, ale voda? Prekvapilo ma to. Všade bolo vlhko. Keď sme odchádzali z kempu, nebo bolo jasné a bez obláčika.

A zrazu všade dookola voda. Voda na ceste, na chodníku a aj na trávniku. Vyšli sme spod zastrešenej zastávky a už aj na nás začínalo mrholiť. No super!

Za chvíľu som aj ja mal vodu na sebe. Hneď som si foťák schoval pod nepremokavú bundu, ktorý som si preventívne zobral zo sebou.

A prečo bolo všade tak mokro? To si prečítaš v ďalšom pokračovaní.

Fotografie v rozlíšení 1024 px nájdeš vo fotogalérii.

Pokračovanie

Pridať komentár