Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Staré chajdy a výstup na Čiernu horu
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Príkre zrázy Čiernej hory
Príkre zrázy Čiernej hory

Príkre zrázy Čiernej hory Prechádzal som nádhernú, slnkom zaliatu Lúku pod Oblíkom. Cestu mi skrížil tvor, ktorý ma nenaháňal, ba a [ ... ]

Toto si chcem prečítať
V papučkách v Raji
V papučkách v Raji

V papučkách v Raji Začiatkom júla som urobil okruh okolo Slovenského raja – na bicykli. Bol som aj na Stratenskej píle, kde som sa zah [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Do Paloty

Predchádzajúce časti:


Slavovi som volal hneď. Nedvíhal. Sadol som si na lavicu a čakal som. Netrvalo to dlho a mobil mi zazvonil. Kto volá? Slavo.

  • Tak ako? Kde si? Kedy chceš ísť domov? - zaplavil ma prúdom otázok.
  • Všetko hokej, som nad Lupkowským tunelom a špekulujem, že dnes už ďalej nejdem a domov by som mohol ísť zajtra buď z Paloty alebo Olšinkova. Prečo?
  • Čo to sa zmenilo a ja musím ísť domov už dnes (bola sobota). Ale ty môžeš ostať ako dlho chceš, ja ti prinesiem auto a prídeš s ním do Košíc. - nechápal som úplne všetko.
  • Ako mi chceš nechať auto? Kde necháš kľúče? - pýtal som sa.
  • S tým si nerob starosti v tomto kraji som doma ja a viem zabezpečiť všetko. - uistil ma

Útulňa nad Lupkowským tunelom, Vlčia búda, Východné Karpaty  Lupkowský tunel, jeho západný (slovenská strana) portál, Východné Karpaty

Nakoniec sme sa dohodli, že ešte dnes zídem dole do Paloty, kde by som mal nájsť jeho krstného, u ktorého by som mohol ostať, kým nepríde.

Dole k Lupkowskému Tunelu

Cesta k vode, teda k Lupkowskému tunelu nebola náročná, pekný chodníček, ktorý až nečakane skoro skončil. Za mnou vstupný portál tunela s nápisom v slovenčine na jednej strane a v ruštine na druhej strane. 

7.XI.1946

ČO GERMÁNSKY ZLOBA
ZNIČILA, BRATSKÁ RUKA
SOVIETSKEJ ARMÁDY
POSTAVILA
 ЧТО ГЕРМАНСКАЯ
НЕНАВИСТЬ УНИЧТОЖИЛА
БРАТСКАЯ РУКА СОВЕТСКОЙ
АРМИИ ВОССТАНОВИЛА

Už som videl aj prameň, pri ktorom som sa musel zastaviť. Nabral som si vodu, sadol som si na sedátko a zjedol som ešte čo som mal z domu. Prameň bol výdatný, voda ma osviežila, jedlo dodalo energiu na ďalšiu cestu.

Okolo železničnej trate

Značka viedla popri trati, tak som ju ani veľmi nesledoval. Šiel som vedľa koľajníc, až som došiel k nechránenému železničnému priecestiu. Za priecestím budova s pekným, do dosky vydlabaným nápisom „TUNELÁRKA“. Za touto budovou veľká krytá terasa so sedením. Tu by sa zmestilo celé stádo. Miesta bolo habadej, či už na sedenie alebo aj na prespanie.

To bolo super, no kde je značka? Hútal som, že by mohla viesť vychodeným chodníčkom, ktorý viedol do lesa. Dostal som sa len ku kadibudke.

Prameň pri Lupkowskom tunely, Východné Karpaty  Budova "Tunelárka" pri Lupkowskom tunely, Východné Karpaty

Vrátil som sa k priecestiu a tam som naďabil na modrú turistickú značku, ktorá by ma mala doviesťdo Paloty. Ďalšiu som však nevidel. Ísť po asfaltke? Pamätal som sa, že jedna asfaltka by mala viesť bokom k prameňu. Značku som nevidel, preto som po nej veľmi dlho nešiel.

Vrátil som sa. Videl som v lese náznak chodníka, no najprv som sa musel prebrodiť žihľavovým poľom. Zvládol som to dokonca 2x. Ten náznak chodníka bol predsa len a len náznak. Žihľavou som prešiel tam aj späť

Asfaltkou do Paloty

Pôjdem po asfaltke, snáď už niekde dôjdem. Prvýkrát keď som tade šiel, mohol som byť viac trpezlivý a značku by som našiel, tak ako teraz. Značku som už mal. Tak už len pevný krok a do Paloty dôjdem

Cestou som minul po pravej strane prameň, dokonca aj tú odbočku, ktorá by ma zaviedla k vajcovke (minerálny prameň) a k bývalej stanici Víťazstvo (asi). Pridal som do kroku, aby na mňa Slavo nemusel čakať. Nakoniec čakať som musel ja na neho, ale o tom o niečo neskôr.

Miki

Malá bola pravdepodobnosť, že dnes ešte niekoho stretnem. Aspoň v lese. Možno až tak v lese som ani nebol, ale keby som bol vydržal pri útulni, tak určite by sme sa stretli aj tam.

Oproti mne zdola kráčal rezkým krokom švihák. Bol odetý jednoducho a na chrbte prázdne krosná. Nedalo mi a prihovoril som sa. Podozvedal som sa všeličo. Aj to ako to je s tou podlahou v útulni v Kalinovskom sedle. Keby som mal viac času

Zničená asfaltka vedúca do Paloty, Východné Karpaty  Miki predseda Klub biatlonu – Medzilaborce, Východné Karpaty  Palotská jedľa, Východné Karpaty

Miki šiel práve po odpadky, ktoré sa nazbierali (Určite samé! To len leniví ľudia si ich nechceli zobrať zo sebou.) pri útulni Vlčia búda nad Lupkowským tunelom.

Kto vlastne je Miki? Miki je predsedom Klub biatlonu – Medzilaborce, ktorý má „na svedomí“ postavenie útulní od Kalinovského sedla až po Lupkowský tunel.

Posťažoval som sa mu, ako vyzerá útulňa v Kalinovskom sedle, že už nemá podlahu. Niekto ju musel spáliť. Miki ma vyviedol z omylu, vraj ešte nestihli olatovať podlahu. Podlahu nikto nespálil! Všetko sa vysvetlilo.

Palota

Dole, blízko dediny som už postretával aj iných ľudí a dokonca aj kravky. Pozerali na mňa ako teľa na nové vráta a to doslova.

Dbajúc na presné Slavove inštrukcie som si to namieril k jeho krstnému. Samozrejme popis cesty som už dávno zabudol, ešte, že som si pamätal meno a to, že na dvore by mal stáť traktor.

Pekný bodliak, Východné Karpaty  Kravky pri Palote, Východné Karpaty

Prvého miestneho, ktorý práve vošiel do garáže, som sa opýtal na cestu. Jasné! Poznám ho. To pôjdeš tade (a rukou mi ukazoval smer popri potoku), potom prejdeš križovatku a popri potoku hore a bude to taký väčší dom. Na dvore bude traktor (takže radil správne).

Ako som šiel hore popri potoku, tak som sa ešte snažil očistiť topánky od blata, prachu a iných nečistôt. Vošiel som do potoka a čakal som, kým voda neurobí svoje. Veľmi sa nenadrela… Tá voda.

Pred domom som zastal, zložil som sa na vlečke, ktorá bola odstavená pred domom. Prezliekol som sa do čistého, aby som vyzeral aspoň trocha ako človek.

Prvý dom v Palote, Východné Karpaty  Cesta k Slavovmu krstnému viedla popri potoku, Východné Karpaty

Slavov krstný (vtedy som to však ešte nevedel, že to je on) vyšiel von, len tak skontrolovať situáciu. Ja som sa prihovoril, vysvetlil situáciu a hneď ma pozval na kávu. Neodmietol som.

Zavolal som Slavovi, že ho čakám. Vysvitlo, že on ešte nestihol ohlásiť môj príchod. Na Slava som čakal asi dve hodiny. Medzitým som aj kávu vypil, aj čaj, aj som sa najedol, dokonca aj výslužku som dostal. Pohostinnosť ma prekvapila. Príjemne.

Štatistika trampu:

Prejdených: 38 km
Prevýšenie: 1 106 m
Klesanie: 1 221 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého trampu.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť