Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Okolo Slovenského raja
Okolo Slovenského raja

Okolo Slovenského raja dávnejšie ma jeden kamarát lanáril na cyklistiku. Vraj si dáme do tela v Maďarsku v Egri. Trocha sme si aj dali.  [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Cyklotúry, cyklovýlety - tipy,...
Cyklotúry, cyklovýlety - tipy, inšpirácie

Cyklotúry, cyklovýlety - tipy, inšpirácie Moje cyklotúry, výlety s bicyklom, s kamarátmi i bez nich. Možno nájdeš inšpiráciu na dobrú cy [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Zrýchlený presun

Predchádzajúce časti:


Kochal som sa okolím. Pekné slnečné počasie, ktoré čiastočne roztápalo sneh aj ľad. Z veží na Makovici kvapkala roztopená voda.

Práve kvôli tomu som mal obavy chodiť popod veže. Kvôli čomu? Ešte ti to nedošlo? Veď mohol na mňa hocikedy spadnúť teplom uvoľnený cencúľ. A veruže mali dobré rozmery!

Užitočné informácie

Asfaltka bola pod snehom, Makovica, Slanské vrchyMobilné telefóny majú iste svoje výhody. V minulosti som si dopredu pozrel, kedy mi ide spoj domov a držal som sa toho času.

Teraz vytiahnem mobil a odchody spojov zistím bez problémov hocikedy. Ja to riešim tak, že volám Biance, ktorá je mojím styčným dôstojníkom. Potom ma už len informuje o odchodoch spojov.

Západ slnka pri ceste z Makovice do Mudroviec, Slanské vrchyAj tentoraz som volal domov, aby som svojich ubezpečil, že ešte žijem. A keď už som ich mal na linke, tak som zistil, že z Mudroviec mi odchádza spoj o 17.30 h.

Rozhodnutie

Pozrel som na hodinky bolo 15.30 h. Dve hodiny dole… Stíham!? Pozrel som na rozbalený batoh, kde som zbadal spacák natlačený do obalu. Nie, zajtra sa mi ho nebude chcieť znova baliť. Rozhodnutie padlo! Dopil som zvyšok čaju, ktorý som mal. Musím stíhať!

Zbalil som batoh, znova som priviazal snežnice a vyhodil som si ho na plecia. Smer Mudrovce. Veď to je len 4,2 km, ale vzdušnou čiarou! Vždy musí byť nejaké ALE!

Po ceste to je pekných pár kilometrov a ešte k tomu zasneženou lesnou cestou (presne to je 8,5 km, čiže o niečo málo viac ako dvojnásobok vzdušnej vzdialenosti). Musím švihať, ak chcem byť o 17.30 h. v Mudrovciach.

Slnko prekliato nízko

Bol som asi v 1/3 cesty a slnko sa už nebezpečne skláňalo k horizontu a snažilo sa zájsť za kopce na západe. Slnko definitívne zapadlo. Už bude len čoraz väčšia a väčšia tma.

Chata s prameňom, Slanské vrchyNašťastie cesta bola pokrytá snehom a mohol som chodiť rýchlo a nie opatrne. Najhoršie je, keď je na ceste ľad a na ňom poprašok snehu. Vtedy sa ide super (irónia)!

Stopy v snehu

Ešte za svetla som prešiel okolo prvej horárne. Kým som prišiel k druhejsa zotmelo a to bol rozdiel len 34 minút. Priebežne som kontroloval čas. Ešteže som poznal túto cestu a vedel som, koľko kilometrov ma ešte čaká.

Horáreň, neďaleko Mudroviec, Slanské vrchyCestou som pozoroval stopy v snehu pred sebou. Čím som bol nižšie, tým bolo tých stôp viac. Miestami ich bolo naozaj veľa. V zime sa zver nezdržuje hore, kde je chladno a aj viac snehu. Zver nie je hlúpa.

Mudrovce

Do Mudroviec, na zastávku autobusu, som dorazil o 17.18 h. Spotený, udýchaný. Ledva som si stihol prezliecť do suchého, zložiť a odložiť palice a už som počul, že autobus sa blíži.

V autobuse som si pochutil na ovsenej tyčinke, ktorá mi dokonale zlepila už aj tak dosť suché ústa.

PS: Jedna nevýhoda Mudroviec: Nie je tam krčma.

Štatistika trampu:

Prejdených: 35,8 km
Prevýšenie: 954 m
Klesanie: 1 020 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého vandru.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii. 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť