Mrazivý vander v Slanských vrchoch
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Poznanie nepoznaného v Slanských vrchoch
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Z Voniacej Martinovou dolinou
Z Voniacej Martinovou dolinou

Muránska planina 2016, Z Voniacej Martinovou dolinou Ležal som na lavici hodnú chvíľu. Nakoniec som vstal, musel som. Slnko pieklo, ale lavice u [ ... ]

Toto si chcem prečítať
V obkľúčení koní, Muránska pla...
V obkľúčení koní, Muránska planina

V obkľúčení koní, Muránskou planinou s Biancou

Šlo sa nám výborne. Včera by nás asfaltka dočista odrovnala. Dnes sme boli odpočinutí, n [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Predchádzajúce časti:


Vartáši (Moai)

Ráno, veľmi skoro ráno ma zobudil zvuk budíka. Sám by som sa tak skoro asi nezobudil. Vyšiel som spod celty aZamračené. Keby som tu bol včera ráno… Ale nebol som.

Modrá hodinka, Čierna hora, Slanské vrchy  Aký-taký východ slnka, Čierna hora, Slanské vrchy

Urobil som pár fotiek východu slnka, ktorému sa ani veľmi nechcelo spoza mrakov. Otázka bola, či si ľahnem späť do hamaky. Pozrel som na hodinky. Nie, neľahnem si.

Raňajky v lese

Urobil som si rýchle raňajky. Uvaril čaj, ktorý som skoro celý rozlial. Drgol som do echa, ktoré som mal ešte na variči a všetko sa mi skydlo na zem. Pobalil som sa a vyrazil som na cestu.

Kade?

Chcel som sa dostať k bývalému SOU lesníckemu. Na výber som mal dve cesty (alebo po východňarsky: dva cesty). Po žltej rovno dole alebo do Hanušovského sedla a až potom po asfaltke dole.

Slnko na východe, Čierna hora, Slanské vrchy  Ešte som rozťahaný ako sopeľ, bivak na Čiernej hore, Slanské vrchy

Nakoniec som nešiel ani jednou cestou. Do Hanušovského sedla som sa síce dostal, ale úplne inak. Vedel som, že červená turistická značka obchádza Čiernu horu veľkým oblúkom. Zišiel som teda dole krížom a to tak, že som zišiel úbočím Čiernej hory na severe a dostal som sa do menšieho sedla medzi Čiernou horou a Lysou.

Svetlo

Lákalo ma svetlo. Cítil som sa ako nočný motýľ. Prechádzal som hustým lesom, ktorý mi tienil oblohu. Už som bol skoro v sedle, keď som zazrel svetlo na východe, ktoré ma priťahovalo. Skoro až neprirodzene. Čo tam je? Zráz? Určite by tam mohol byť pekný výhľad.

Teplomer na Čiernej hore ukazoval ráno o 06:50 h. slabých 11 stupňov Celzia, Slanské vrchy  Severné úbočie Čiernej hory, Slanské vrchy  Zišiel som do sedla a vyšiel som na Lysú, Slanské vrchy

Obetoval som pár minút a zašiel som tam. Výhľad tam naozaj bol. Ale tá cesta! Zosypané kamene, skaly, balvany ba i stromy. Všetko v celkom slušnej veľkosti. Veľa z nich bolo labilných, preto som musel na ne opatrene našľapovať.

Vartáši (Moai)

Prameň, ktorý je priamo na značke som obišiel zhora a vrátil som sa na chodník. Na červenú značku. Došiel som k Vartášom. Starší názov bol Šarišské moai. Čo to vlastne je?

Moai sú veľké skalné bloky, ktoré nápadne pripomínajú ľudské postavy alebo sú vytesané zo skál a majú zobrazovať ľudské postavy.

Zložil som si pri nich batoh a a nakázal som im, aby mi ho povarovali.

Prvý vartáš, Slanské vrchy  Druhý vartáš, Slanské vrchy   Tretí vartáš, Slanské vrchy

Obišiel som ich (Vartášov) dosť veľkým oblúkom. Veľmi dlho som sa pri nich zdržiavať nemohol, lebo čochvíľa mi mal ísť autobus. Ťažko sa fotilo, neboli dobré svetelné podmienky. Skaly tmavé, obloha svetlá, kontúry s vysokým kontrastom.

Poškuľoval som ešte po Lízanom kameni, ale ten bol o niečo ďalej a už nebolo času. Veď ešte sem prídem (a aj som prišiel, link o niečo neskôr).

Vartáši mi batoh povartovali.

Osemočko smaragdové, lat.: Micrommata virescens, zelený pavúk, Slanské vrchy  Jelení skok/Sokolia skala nad bývalým SOU lesníckom na Sigorde, Slanské vrchy

Hanušovské sedlo, prameň Malej Delne

Nahodil som si batoh na plecia, zišiel som dole k Hanušovskému sedlu. Už ma čakalo len nejakých 4180 metrov, miniem prameň Malej Delne, starí senník, odbočku na Fricku, miesto, kde stála chata Koľoroš a som už skoro dole pri zastávke autobusu pri bývalom SOU lesníckom na Sigorde.

Autobus som stihol s prehľadom.

Štatistika vadnru:

Prejdených: 32,3 km
Stúpania: 1 808 m
Klesania: 1 914  m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého vandru.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pridať komentár