Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Na Javorovú veľkou okľukou II....
Na Javorovú veľkou okľukou II.

Na Javorovú veľkou okľukou II. Lákalo ma zísť až do Juskovej Vole. Také dobré orosené by veľmi dobre padlo. Už počas plánovania trasy s [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Muránska planina v zime, Dolin...
Muránska planina v zime, Dolinou Trsteníka

Muránska planina v zime, Dolinou Trsteníka Zima, zima tu je, sniežik poletuje. Stromy, bielym i na Muránskej planine zahaľuje. Teploty mali byť [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Predchádzajúca časť:


Baňa na zlato

Nad baňou na zlato, Slanské vrchyObloha posiata hviezdami, vyzeralo to na peknú, jasnú noc. Vyšiel mesiac a ja som si myslel, že sa už rozvidnieva. Normálne ma to zobudilo, toľko bolo svetla.

Ráno som sa prebral a zistil som, že v noci nemrzlo. Teplota bola „lenokolo nuly. Možno to bolo aj tým, že oblačnosť sa k ránu rozmohla a mraky fungujú ako izolácia.

Na spanie by bol spacák lepší, ale ani s dekou to nebolo zlé. Bolo trocha chladnejšie, ale dalo sa to vydržať.

Včerajšie telefonáty

Včera som vybavil pár telefonátov, ktoré mi zmenili plány. Kamarát Milan ma poprosil, či by som mu nepomohol. Ja ako starý dobrák som mu prisľúbil pomoc. Tým pádom som v nedeľu musel zísť do civilizácie.

Chcel som sa potúlať po okolí, najmä v okolí Údolia obrov, vyjsť na Šimonku. Žiaľ tentoraz sa mi to nepodarí. Našťastie Slanské vrchy ešte nechcú presťahovať, takže ešte sem prídem.

Cesta k bani na zlato

Naraňajkoval som sa a vyrazil som. Zistil som, kedy mi ide autobus zo Zlatej Bane (času budem mať dosť) a tomu som si prispôsobil aj cestu.

Do sedla Červená mláka to je len na skok a odtiaľ do Zlatej bane to je maximálne 1 hodina. Ja som však mal viac ako len jednu hodinu.

Zišiel som až ku križovatke s asfaltovou cestou a vydal som sa po nej. Asfaltiek som už mal dosť, ale čonarobím. Asi po kilometri asfaltka skončila. Spočiatku som sledoval zvážnicu, tá však tiež skončila.

Túlanie sa nad Zlatou Baňou

Mizerné počasie nad Zlatou Baňou, Slanské vrchy

Počasie bolo také aprílové a nie marcové. Vyzeralo to tak, že každú chvíľu by mohlo spŕchnuť. Mraky nízko, výhľad minimálny.

Vyšiel som na hrebeň, odkiaľ, za priaznivého počasia, by mohol byť celkom slušný výhľad na Zlatú Baňu. Predieral som sa cez hrebeň a pokračoval som po vrstevnici. Vyšiel som na lúku, cez ktorú viedlo elektrické vedenie. Začal fúkať nepríjemný vietor, ktorý unášal drobné kvapôčky vody z nízkych mrakov. Ešte nepršalo.

Zlatobanský náučný chodník

Krížom cez lúku viedol vyšliapaný chodník, po ktorom som sa vydal aj ja. Chodník ma zaviedol na cestu, ktorá s určitosťou smerovala do Zlatej Bane.

Po ľavej strane cesty boli haldy hnedo-sivo-žltej hlušiny, ktorá tu ostala po ťažbe kovov. Schádzal som dole do dediny až som naďabil na informačnú tabuľu Zlatobanského náučného chodníka. Dočítal som sa, že niekedy dávno tu bola baňa na zlato a spracovateľská stupa.

STUPA – banské zariadenie, ktoré pracuje na princípe vodného kolesa, ktoré je roztáčané prúdom vody z vodného kanála. Rotujúce koleso (podobne ako mlynské koleso) má na svojej osi namontované výstupky, ktoré nadvihujú viaceré drevené tĺky, ktoré sú na konci okované (mali na sebe tzv papuče). Tieto tĺky majú rôznu hmotnosť, tá sa pohybuje od 30 do 270 kg. Drviaca sila vedela rozbiť aj masívnejšie kusy horniny. Pri úprave rúd sa stupy používali do 30. rokov 20. storočia

Zdroj: ÚLUV a informačná tabuľa

Zišiel som k zastávke autobusu, prezliekol som sa, niečo som zjedol. Veď jedla som mal dosť. Čakal som na autobus a čakal, čakal, čakal, čakal a znova čakal. Až autobus prišiel.

Štatistika vadnru:

Prejdených: 21,3 km
Stúpania: 964 m
Klesania: 864  m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého vandru.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť