Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Poznanie nepoznaného v Slanských vrchoch
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Na Lazy
Na Lazy

Na Lazy Zabezpečil som si nejaké nové veci do výbavy. „Lieháč“, „Drievkáč“ a chel som znova skúsiť VBL. Bolo už načase odskúša [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Muránska planina v zime, Dolin...
Muránska planina v zime, Dolinou Trsteníka

Muránska planina v zime, Dolinou Trsteníka Zima, zima tu je, sniežik poletuje. Stromy, bielym i na Muránskej planine zahaľuje. Teploty mali byť [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Zimný vander, Muránska planina - útulňa Nižná Kľaková


Predchádzajúce časti: 

Útulňa Nižná Kľaková v rovnomennom sedle na Muránskej planine v zimeZ hmly sa začala vynárať jedna chata. Trocha nižšie ďalšia. Už som tušil, že som na Nižnej Kľakovej. Videl som pekné miesto s ohniskom, očistené od snehu. Očistená cestička ku kadibudke. Malo to len jednu jedinú chybičku. Pršalo! Ale ináč super, pohoda!

Hospodárska budova - stajňa, vedľa útulne Nižná Kľaková, na Muránskej planine v zime

Smetie bolo v igelitovom sáčku žltej farby vytiahnuté vysoko nad úrovňou terénu medzi dvoma stromami.

Na lúke som zaregistroval niečo, čo by mohla byť strieška prameňa. Neskôr preskúmam. Teraz som sa vybral k spodnej chate, lebo táto, pri ktorej som bol bola uzamknutá. Áno, je to útulňa Nižná Kľaková.

Do snehu som sa krásne zabáral aj so snežnicami na nohách. Predsa len už bolo 13.00 h. teplotné maximá kulminovali. Čas bol pokročilí, ak berieme do úvahy, že je zimné obdobie. Svetlo by bolo ešte tak zo 4 hodinky.

Ísť ďalej? Neviem kam by som až došiel, aká je cesta. Tak som ostal v útulni Nižná Kľaková. Počasie bolo na milú kedveš, hmla, dážďsneh. Hmla bola stále. Dážď zo snehom bojovali medzi sebou. Raz padal dážď, raz sneh a sem tam sa dohodli, že mi budú úspoločne znepríjemňovať pobyt na Muránskej planine. Neskôr si zavolali na pomoc aj vietorFúkalo. Ostanem tu! Tu som aspoň trocha chránený pred počasím.

Útulňa Nižná Kľaková

Je celodrevená stavba na kamennej podmurovke. Strecha je zo šindľov, čo sa v súčasnosti až tak často nevidí. Celá stavba je rozdelená na dve časti. Na spiacuuzatvárateľnú časť a na otvorenú krytú verandu.

Do spacej časti sa vchádza cez masívne drevené dvere s efektným madlom. Dvere sa hasprujú, či už zvonka, alebo zvnútra. Vo vnútriokolo stien drevené prične, ináč to neviem nazvať. Sú vo výške okolo 50 cm a vytvárajú písmeno „U“.

"Prameň" upreostred lúky na Nižnej Kľakovej v zime na Muránskej planine  Okno a drevené pričňe okolo stien v útulni Nižná Kľaková, Muránska planina, zima

Okno je oproti dverám. Nie je to však klasické okno, skôr by som povedal, že je to stavebný otvor. Budem to nazývať oknom. Okno je opatrené dvojkrídlovou okenicou, ktorá sa haspruje len zvnútra. Niekto asi zabudol zahasprovať okenicu, lebo na prični pod oknom bol napadaný sneh, ktorý už bol premenený na ľad.

V spacej časti bolo ponaťahovaných plno šnúr, kde by som si mohol usušiť veci. Ak by bolo teplo. Vedľa dverí po obidvoch stranách sa nachádzali vešiaky. Ako inak z dreva. Bol tu relatívny poriadok. Bolo tu pár prázdnych sklenených fliaš, plastové kelímky, jedno použité chemické svietidlo. Vo vnútri bola aj drevená lavica, ktorá tu bola schovaná pred nepriazňou počasia.

Spacie miesto na drevenej prični v útulni Nižná Kľaková, Muránska planina, zima  Spacák na drevenej prični v útulni Nižná Kľaková, Muránska planina, zima

Na verandu sa vchádza po schodoch. Schody o troch stupňoch sú po ich pravej strane opatrené zábradlím. Podlaha verandy je tvorená efektnou dlažbou z drevených špalkov. V strede je vytvorené ohnisko, bez nejakého dymovodu, či vývodom v streche. Trocha divné Ohnisko na krytej verande, bez dymovodu, či vývodu v streche, útulňa Nižná Kľaková. Na verande sa nachádza napevno osadená lavica. Na stene, ktorá oddeľuje verandu a uzatvárateľnú časť je množstvo informácii pre návštevníkov.

Zásady pobytu návštevníkov v Národnom parku Muránska planina

Podrobne rozpisuje pokyny podľa jednotlivých druhov turistovmotoristov, peších, cyklistov, lyžiarov, jazdcov, horolezcov. Informuje o tom kde je možné rozkladať oheň, bivakovať, stanovať.

Nachádza sa tu orientačná mapa Národného parku Muránska planina, s vyznačenými Národnými prírodnými rezerváciami, Prírodnými rezerváciami a Chránenými areálmi.

Ďalej sa tu môžeš dočítať o tradičných podujatiach, ktoré sa konajú v Národnom parku Muránska planina. Napr. Clementisova cesta, Preteky psích záprahov, Zimný prechod Muránskou planinou, Deň národného parku, Preteky vo westernovom jazdení a iné.

Výhľad z okna útulne Nižná Kľaková na Muránskej planine, v zime v hmle  Stajňa pri útulni Nižná Kľaková v zime, na Muránskej planine  Výhľad z okna útulne Nižná Kľaková na Muránskej planine, v zime v hmle

Pekne sú tu popísané jednotlivé druhy ciest pre peších, cyklistov, jazdcov na koni a aj pre bežkárov. Samozrejme nezabúdajú ani na popis náučných chodníkov na území Národného parku Muránska planina. Všetky písomné informácie sú opatrené ilustráciami, ktoré sú jednoduché, ľahko pochopiteľné a humorné.

Priľahlé budovy útulne Nižná Kľaková

Asi 10 metrov od útulne je hospodárska budova, ktorá slúži na ustajnenie koní (predpokladám). V čase mojej návštevy tu žiadne kone neboli, nechápem prečo Nechápem prečo tu nebopli kone. V zime na Muráni na Nižnej Kľakovej.?  Jedná sa o jednoduchú drevenú stavbu o rozmere okolo 4 x 2,5 metra s jednými dverami. Vo vnútri sú len hrady na priviazanie zvierat a provizórne válovy.

Kadibudka

Ďalej sa nachádza už len kadibudka, ktorá je na kraji príkreho zrázu. Aby nespadla do zrázu je ukotvená o strom. Ani dvere by nemuseli byť zatvorené a určite vás nikto neprekvapí v chúlostivej situácii. Krásny výhľad, síce na stromy, ale aj tak krásny. Podobný sa mi naskytol na Kvetináčovom ostrove v záchode s veľkým oknom.

Kadibudka pri útulni Nižná Kľaková, vrchná recyklovaná doska, v zime na Muránskej planine  Zasnežená lúka na Nižnej Kľakovej na Muránskej planine, hmla

Všimol som si, že nielen na Muránskej planine, sa všetko využije a recykluje. Dôkazom toho je doska, ktorá tvorila vrchnú sedaciu časť kadibudky. Nápis na doske: „Ste v chránenom území. Chráňte jeho prírodu!…“ Text pokračoval, sem tam bol nečitateľný alebo jednoducho chýbal. Bolo potrebné vyrezať otvor pre...

Veľký sedací sval (lat. musculus gluteus maximus), teda zadnú časť ľudského tela, kde sa nohy napájajú na trup, podstatnú časť tejto časti tela tvorí sedacie svalstvo. Ľudovo povedané – riť.

Toľko o útulni Nižná Kľaková. A ako som strávil noc a nasledujúci deň? To je v pokračovaní.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.Zimný vander po Muránskej planine, k Pätine cez Stožky

 

Pridať komentár