Zimný vander, Muránska planina - útulňa Nižná Kľaková
Z hmly sa začala vynárať jedna chata. Trocha nižšie ďalšia. Už som tušil, že som na Nižnej Kľakovej. Videl som pekné miesto s ohniskom, očistené od snehu. Očistená cestička ku kadibudke. Malo to len jednu jedinú chybičku. Pršalo! Ale ináč super, pohoda!
Smetie bolo v igelitovom sáčku žltej farby vytiahnuté vysoko nad úrovňou terénu medzi dvoma stromami.
Na lúke som zaregistroval niečo, čo by mohla byť strieška prameňa. Neskôr preskúmam. Teraz som sa vybral k spodnej chate, lebo táto, pri ktorej som bol bola uzamknutá. Áno, je to útulňa Nižná Kľaková.
Do snehu som sa krásne zabáral aj so snežnicami na nohách. Predsa len už bolo 13.00 h. teplotné maximá kulminovali. Čas bol pokročilí, ak berieme do úvahy, že je zimné obdobie. Svetlo by bolo ešte tak zo 4 hodinky.
Ísť ďalej? Neviem kam by som až došiel, aká je cesta. Tak som ostal v útulni Nižná Kľaková. Počasie bolo na milú kedveš, hmla, dážď – sneh. Hmla bola stále. Dážď zo snehom bojovali medzi sebou. Raz padal dážď, raz sneh a sem tam sa dohodli, že mi budú úspoločne znepríjemňovať pobyt na Muránskej planine. Neskôr si zavolali na pomoc aj vietor. Fúkalo. Ostanem tu! Tu som aspoň trocha chránený pred počasím.
Útulňa Nižná Kľaková
Je celodrevená stavba na kamennej podmurovke. Strecha je zo šindľov, čo sa v súčasnosti až tak často nevidí. Celá stavba je rozdelená na dve časti. Na spiacu – uzatvárateľnú časť a na otvorenú krytú verandu.
Do spacej časti sa vchádza cez masívne drevené dvere s efektným madlom. Dvere sa hasprujú, či už zvonka, alebo zvnútra. Vo vnútri sú okolo stien drevené prične, ináč to neviem nazvať. Sú vo výške okolo 50 cm a vytvárajú písmeno „U“.
Okno je oproti dverám. Nie je to však klasické okno, skôr by som povedal, že je to stavebný otvor. Budem to nazývať oknom. Okno je opatrené dvojkrídlovou okenicou, ktorá sa haspruje len zvnútra. Niekto asi zabudol zahasprovať okenicu, lebo na prični pod oknom bol napadaný sneh, ktorý už bol premenený na ľad.
V spacej časti bolo ponaťahovaných plno šnúr, kde by som si mohol usušiť veci. Ak by bolo teplo. Vedľa dverí po obidvoch stranách sa nachádzali vešiaky. Ako inak z dreva. Bol tu relatívny poriadok. Bolo tu pár prázdnych sklenených fliaš, plastové kelímky, jedno použité chemické svietidlo. Vo vnútri bola aj drevená lavica, ktorá tu bola schovaná pred nepriazňou počasia.
Na verandu sa vchádza po schodoch. Schody o troch stupňoch sú po ich pravej strane opatrené zábradlím. Podlaha verandy je tvorená efektnou dlažbou z drevených špalkov. V strede je vytvorené ohnisko, bez nejakého dymovodu, či vývodom v streche. Trocha divné . Na verande sa nachádza napevno osadená lavica. Na stene, ktorá oddeľuje verandu a uzatvárateľnú časť je množstvo informácii pre návštevníkov.
Zásady pobytu návštevníkov v Národnom parku Muránska planina
Podrobne rozpisuje pokyny podľa jednotlivých druhov turistov – motoristov, peších, cyklistov, lyžiarov, jazdcov, horolezcov. Informuje o tom kde je možné rozkladať oheň, bivakovať, stanovať.
Nachádza sa tu orientačná mapa Národného parku Muránska planina, s vyznačenými Národnými prírodnými rezerváciami, Prírodnými rezerváciami a Chránenými areálmi.
Ďalej sa tu môžeš dočítať o tradičných podujatiach, ktoré sa konajú v Národnom parku Muránska planina. Napr. Clementisova cesta, Preteky psích záprahov, Zimný prechod Muránskou planinou, Deň národného parku, Preteky vo westernovom jazdení a iné.
Pekne sú tu popísané jednotlivé druhy ciest pre peších, cyklistov, jazdcov na koni a aj pre bežkárov. Samozrejme nezabúdajú ani na popis náučných chodníkov na území Národného parku Muránska planina. Všetky písomné informácie sú opatrené ilustráciami, ktoré sú jednoduché, ľahko pochopiteľné a humorné.
Priľahlé budovy útulne Nižná Kľaková
Asi 10 metrov od útulne je hospodárska budova, ktorá slúži na ustajnenie koní (predpokladám). V čase mojej návštevy tu žiadne kone neboli, nechápem prečo ? Jedná sa o jednoduchú drevenú stavbu o rozmere okolo 4 x 2,5 metra s jednými dverami. Vo vnútri sú len hrady na priviazanie zvierat a provizórne válovy.
Kadibudka
Ďalej sa nachádza už len kadibudka, ktorá je na kraji príkreho zrázu. Aby nespadla do zrázu je ukotvená o strom. Ani dvere by nemuseli byť zatvorené a určite vás nikto neprekvapí v chúlostivej situácii. Krásny výhľad, síce na stromy, ale aj tak krásny. Podobný sa mi naskytol na Kvetináčovom ostrove v záchode s veľkým oknom.
Všimol som si, že nielen na Muránskej planine, sa všetko využije a recykluje. Dôkazom toho je doska, ktorá tvorila vrchnú sedaciu časť kadibudky. Nápis na doske: „Ste v chránenom území. Chráňte jeho prírodu!…“ Text pokračoval, sem tam bol nečitateľný alebo jednoducho chýbal. Bolo potrebné vyrezať otvor pre...
Veľký sedací sval (lat. musculus gluteus maximus), teda zadnú časť ľudského tela, kde sa nohy napájajú na trup, podstatnú časť tejto časti tela tvorí sedacie svalstvo. Ľudovo povedané – riť.
Toľko o útulni Nižná Kľaková. A ako som strávil noc a nasledujúci deň? To je v pokračovaní.