Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Staré chajdy a výstup na Čiernu horu
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Smer Tobermory
Smer Tobermory

Smer Tobermory Soviak s Novisom zatvorili vetracie okienka a aj ja som dúfal, že noc prebehne bez nejakých rušivých vplyvov. Uprostred noci som  [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Nekonečná Voniaca
Nekonečná Voniaca

Muránska planina 2016, Nekonečná Voniaca Ráno som sa zobudil na zvonenie budíka. Ráno? Pre niekoho (r)áno, pre iného ešte noc. Bolo 03.30 h. [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Národná prírodná rezervácia Hrdzavá

K vyhláseniu Národnej prírodnej rezervácie Hrdzavá došlo 31. 01. 1986 Ministerstvom kultúry Slovenskej socialistickej republiky (Úprava Ministerstva kultúry SSR č. 460/1986-32 z 31. januára 1986). Zaberá územie o rozlohe 357,19 ha (3 571 900 m2).

Lesná cesta v Hrdzavej doline, neďaleko Nižnej Kľakovej  Hrdzavá dolina v celej svojej kráse, Muránska planina  Ihličnan rastúci na balvane v Národnej prírodnej rezervácii Hrdzavá, Muránska planina

Národná prírodná rezervácia Hrdzavá bola vyhlásená kvôli ochrane prirodzených skalných a lesných spoločenstiev so zriedkavými druhmi flóry (napr. lykovec muránsky, kosodrevina) a fauny v Spišsko-gemerskom krase, ako aj rôznych krasových foriem, ako sú skalné okná, skalný most a jaskyne.

Prvé pokusy o vyhlásenie rezervácie siahajú až do roku 1938, kedy známy botanik Doc. Dr. Pavol Sillinger (*1905 – †1938) navrhol zaradiť územie Hrdzavej doliny až po Veľkú Stožku za prírodnú rezerváciu. (Zdroj, PDF, 4.7 MB)

Vápencové podložie, ktorými pretekajú vody Hrdzavého potoka sa pomaly rozpúšťalo. Erozívna činnosť vôd, vetra, slnka len urýchlilo vytvorenie rokliny Hrdzavej doliny, nebolo to však z roka na rok, trvalo to niekoľko miliónov rokov.

Prameň, prítoky Hrdzavého potoka

Viacero menších prítokov sa v lokalite zvanej Sedlo zlievajú a vytvárajú Hrdzavý potok. Jeden z prítokov pramení tesne pod Nižnou Kľakovou, kde je napájadlo koní. Ďalšie prítoky pramenia poniže jaskyne Pod Kľakom pod kopcom Červená (1 287,6 m. n. m).

Zaujímavosti Hrdzavej doliny

Rozštiepená skala v Národnej prírodnej rezervácii Hrdzavá, Muránska planinaV Hrdzavej doline je zaznamenaný najnižšie rastúca Borovica horská, (lat. Pinus mugo, Pinus montana, Pinus mughus, Pinus pumilio), a to v nadmorskej výške len 700 m ( Zdroj, PDF, 2.1 MB)

Ústie Národnej prírodnej rezervácie Hrdzavá, skalná veža Tureň, Muránska planinaHrdzavá dolina je charakteristická pôvodnými spoločenstvami bučín, jedľových bučín, jaseňových javorín, ktoré sa nachádzajú na sutinách. Na vápencových skalách je možné nájsť aj reliktné boriny. Niektoré lesné porasty dosiahli vek 150 rokov. (Zdroj: Informačná tabuľa pri ústí doliny)

V lesnom poraste Hrdzavej doliny sa nachádza chránený strom Jedľa biela (lat. Abies alba Mill.) v Hrdzavej doline, vyhlásený v r. 1996. Je to 220 ročná, 48 metrov vysoká Jedľa biela, s obvodom kmeňa 520 centimetrov.

V spodnej časti doliny sa nachádza viacero zaujímavých skál a skalných útvarov (Rozštiepená skala, Odštiepená skala). Vstup do Hrdzavej doliny „stráži“ skalná veža Tureň vysoká až 76 metrov.

Viac článkov o Muránskej planine.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť