Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Staré chajdy a výstup na Čiernu horu
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Poloniny, výstup na Kremenec
Poloniny, výstup na Kremenec

Poloniny, výstup na Kremenec Ako sa dá za 10 sekúnd vstúpiť na územie troch krajín? Niektorí by to zvládli určite aj rýchlejšie, možno a [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Cyklotúra, do Maďarska cez kop...
Cyklotúra, do Maďarska cez kopce

Cyklotúra, do Maďarska cez kopce Bol piatok a nastávajúci víkend sa zatiaľ javil ako celkom pekný. Chcel som zlanáriť Novisa na jedno pivko. [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Hore Martinovou dolinou

Vždy usmievavá predavačka Muránskych buchiet KatkaTento rok som toho veľa nenachodil, ani nenabicykloval. Najvyšší čas s tým niečo urobiťPlánoval som nejaký trampík na východ krajiny, no ozval sa mi Milan, že by so mnou rád šiel na Muráň.

Plány som zmenil a pred nami bol pekný 4 dňový tramp po Muránskej planine. Mali sme prejsť okolo 47 kilometrov a vidieť tie najzaujímavejšie časti Muránskej planiny.

Nakoniec sa to vyvŕbilo úplne inak, ale to už s tým chodí.

Chcel som urobiť pekný okruh zo začiatkom aj koncom v obci Muráň. Tak sme v sobotu vyrazili a namierili sme si to autom rovno do obce Muráň.

Starosta obce Ing. Roman Goldschmidt mi vyšiel v ústrety, za čo mu aj touto cestou veľmi pekne ďakujem.

Muránske buchty

Predajňa Muránskych buchiet v MurániV Muráni sme boli už okolo 09.40 h. a nemohol som obísť predajňu Muránskych buchiet priamo v centre. V predajni – Katka s úsmevom a radosťou obsluhovala zákazníkov. Kúpili sme si každý po tri buchty.
Na výber bolo niekoľko druhov buchiet:

  • čučoriedkové
  • lekvárové (slivkový lekvár)
  • tvarohové
  • nugátové
  • makové
  • orechové
  • jablkové (tie sa práve piekli)

To boli buchty ako sa patrí! Boli robené podľa tradičného receptu. Na povrchu jemne pozlátené, z vnútra mäkké, nadýchané a s bohatou plnkou.

A keď som sa do jednej z nich zakusol… To sa nedá ani popísať. Explózia chutí! Ako prvé prišli na rad lekvárové. Kusol som a naozaj som nečakal, že hneď pocítim sladkú chuť slivkového lekváru, ktorá ma sprevádzalapo posledné sústo. Plnky tam, bolo naozaj dostatok.

Už sme vykročili na cestu k Pasekám, Muránska planina  Ešte sme stále na ceste k Pasekám, Muránska planina

Recept na Muránske buchty je jednoduchý. Potrebujete múku soľ cukor, droždie, olej, žĺtko na potretie a možno aj niečo iné. Všetko sa vymiesi na hladké cesto, ktoré sa nechá kysnúť. Potom sa cesto nejako naplní plnkou a pečie sa. Jednoduché nie? Až také jednoduché to asi nie je. Inak by ich piekli všade.

Jedno je však jasné hneď od začiatku, robia ich ručne a vkladajú do nich jednu veľmi vzácnu ingredienciu. Akú? Príď do Muráňa, ochutnaj Muránsku buchtu a snáď to zistíš aj sám! (Na konci príbehu ešte spomeniem Muránske buchty, takže neváhaj a čítaj.)

Na asfaltovej ceste

Kým ja som ešte kupoval Muránske buchty, Milan sa mi niekde stratil. Tak skoro som s tým nerátalTak skoro som s tým nerátal. Ako prvé mi napadlo, že zašiel do krčmy doplniť vitamíny dobrým chladeným pivom. Aj som ho tam hľadal.

Vošiel som do krčmy, kde už sedeli miestny štamgasti. Ako skoro vždy, keď vojdem do krčmy, všetko stíchlo. Ja som obzeral, či tam neuvidím Milana a oni si obzerali mňa. Milan tam však nebol. Kde môže byť?

Nakoniec vyliezol z potravín, kde dokúpil nejaké zásoby. Kukuričné chrumky, ktoré zjedol ešte po ceste a plechovkové pivo, ktoré sme tiež stihli vypiť po ceste na Paseky. Krčmu sme vynechali, no mal som zálusk na pivo v penzióne Lykovec, ktorý sme mali cestou. Bolo však zatvorené. Škoda.

Furt sme stále na ceste k Pasekám, Muránska planina  Už sa blížia Paseky, Muránska planina

Neostávalo nám nič, len sa vydať na skoro 6 kilometrovú nezáživnú cestu po asfaltke k Pasekám. Bolo skoro presne 10 hodín (presne 09:59 h. a 48 sekúnd) a slnkoporiadne pripekalo a ani asfalt na ceste sa netváril, že nás bude chladiť.

Cesta to bola plná útrap a odriekania. Bližší zmysel tohto slovného spojenia nájdeš tu.

Okolo nás svišťali autá a motorky, len my sme šli pešo. Jeden krátky odpočinok sme si urobili pri potoku v tieni stromov. Na Paseky sme nakoniec došli za hodinu a pol, čo až také zlé nie je. Podľa turistického smerovníka v Muráni nám to malo trvať 1 hodinu a 15 minút. Ak odpočítam čas krátkeho odpočinku, tak údaj na smerovníku je reálny.

Opustili sme asfaltku a odtiaľto to už začínalo byť o niečo viac zaujímavejšie.

Maštaľ na Pasekách

V teni stromov, pred „tunelom“ sme si odpočinuli. Tu som si dal prvú Muránsku buchtu, tú lekvárovú, ktorú som spomínal. Prešli sme popod „tunel“ a došli sme k maštaliam, ktoré boli opustené.

"Tunel" na Pasekách, Muránska planina  Maštale, teda aspoň to, čo z nich zostalo, Paseky, Muránska planina

Ešte pred dvoma rokmi (22. 07. 2016) tu kypel život. Bečali ovce, štekal pes, smrdel hnoj. Teraz… To, čo nebolo prizvárané bolo preč. Vytrhaná elektroinštalácia zo stien, chýbali okná a čiastočne aj rámy, kovania na dverách. Všetko zarastené meter vysokou burinou, jednoducho spúšť.

Martinova dolina – ústie

Hneď v ústí Martinovej doliny je informačná tabuľa zo sedením s lavičkami. Tu sme si urobili tretí odpočinok. Ďalej som to už nerátal, lebo to nemalo zmysel. Dočítal som sa, že Národná prírodná rezervácia Šarkanica  je skutočným rajom pre medvede.

Tu si medvedice v strmých svahoch, takmer nerušene odchovávajú svoje mláďatá. Aj teraz tu bola jedna s troma mláďatami, to sme sa však dozvedeli až neskôr od Zdena. Asi to tak bolo lepšie.

Nič sa nedalo robiť museli sme vyraziť. Čakalo nás 3,5 kilometrové stúpanie, počas ktorých sme mali zdolať 550 výškových metrov. Ľavou zadnou. Aspoň som si to myslel.

Stan na odchyt hmyzu v ústí Martinovej doliny, Muránska planina  Milan predo mnou v ústí Martinovej doliny, Muránska planina

Hneď na začiatku sme nabrali vodu (a dobre sme urobili). Ďalej by mali byť ešte dva pramene, ale nevedel som, či v nich je aj voda. Tak mne aj Milanovi batoh rázom oťažel o ďalšie tri kilá. Každý z nás vláčil dve 1,5 l. fľaše s vodou.

Zbadali sme stany (na chytanie hmyzu) miestnych entomológov, ktoré začali byť dosť mokré. Žeby dážď? Áno. Kým sme vybrali pršiplášte, tak dážď aj ustal. Počasie si s nami robilo žarty.

Martinova dolina – stred

Musím uznať, že Milan liezol ako koza. Furt bol vpredu a hlavne vysoko, čo ma dosť demotivovalo. Ja som bol zničený ako pes. Nevládal som. Bolo mi teplo a bol som horúci, a v kuse by som len pil.

Preto ma prebralo pramenisko v strede Martinovej doliny, kde som sa snažil nájsť nejakú tú tečúcu vodu. Jediné, čo som našiel bolo bahno povyše členkov a hromadu (rozumej: celé stádo) divokých včiel, ktoré som asi vyrušil. „Odvďačili“ sa mi za to dvoma bodnutiami do zápästia ľavej ruky. A ešte som aj prišiel o trochu pitnej vody.

Detail na žliabok v závere Martinovej doliny, Muránska planina  Prameň v závere Martinovej doliny, Muránska planina  Najvyšší stupeň ochrany, bezzásahová časť Martinova dolina, Muránska planina

Milan znova vyrazil vopred a ja som čoraz viac zaostával. Aj sa mi ponúkol, že mi zoberie batoh, lebo som ho mal o pár kíl ťažší, no nesúhlasil som. Čo som si nabalil, to si aj vynesiem. Čo som tam mal navyše? Ďalekohľad, foťák, statív, hlavu (nie Zdeny) a nejaké tie potraviny navyše. Niektoré druhy potravín som mal pre dve osoby.

Taký unavený a nevládny som nebol nikdy. Ani prezliekať do krátkeho sa mi už nechcelo. Určite ma dorazilo to teplo počas presunu po asfaltke a ten krátky dážď vzduch neschladil, len sa o niečo zvýšila vlhkosť.

Martinova dolina – záver

Milan bol už ďaleko a aj vysoko, ja som sa pomaly dral hore Martinovou dolinou. Došiel som k druhému prameňu skoro v závere doliny, no ten bol úplne suchý. Vo válove, kde sa zachytávala tečúca voda z prameňa, bolo ešte trocha vody. Bolo ju cítiť hnilobou a určite by som nikomu neodporúčal piť tú vodu. Ani ja som sa z nej nenapil.

Blíži sa záver Martinovej doliny, Muránska planina  Mach a skoro štvorlístky na padnutom kmeni v záver Martinovej doliny, Muránska planina

Trocha ma potešilo, že už sa predo mnou začína rozjasňovať, teda je tu záver doliny. Ešte ma čakalo jedno menšie stúpanie, pred ktorým som si dal druhú Muránsku buchtu (makovú) a zapil vodou, ktorou som sa snažil šetriť. Veľmi sa mi to nedarilo.

Trávička a svetlo v závere Martinovej doliny, Muránska planina  Výhľad z vyhliadky na Voniacej, Muránska planina

Ráno som si zabudol nadopovať telo vitamínmi (tým nemyslím to pivo, ale možno aj to by mi pomohlo) a teraz sa mi za to začalo mstiť. Začínal som chytať kŕče do krajčírskeho svalu. Už som však bol blízko a metódou 10 krokov a dosť“ som pomaly vyšiel Martinovu dolinou.

Voniaca

Milan si už dobrých 45 minút vegetil na lúke, vlastne na lavičkách pred poľovníckou chatou. Porozprával mi o stretnutí s Indonézanom, ktorý sa narodil v Indonézii, do troch rokov žil v Holandsku, teraz žije v Nemecku a stretol ho na Voniacej na Muránskej planine na Slovensku. Objavil sa nevie odkiaľ a odišiel nevie kam, ale asi smerom do Tisovca.

Milan na lavičkách pred poľovníckou chatou Voniaca, Muránska planina  Už prezlečení a odpočinutí na vyhliadke na Voniacej, Muránska planina

Ja som sa k chate blížil miernym poklusom (to som sa až tak prekonal), čím som zaujal Milanovu pozornosť (sranda musí byť aj keď na chleba niet). Potom som z pliec zvesil batoh a konečne som si sadol na lavičku aj ja.

Vedel som, že dnesnikam nejdem a to mi stačilo. Zaujímavé na tom celom je, že na Voniacej som bol už druhýkrát a druhýkrát som bol zničený ako pes.

Schladil som sa, prezliekol do suchého. Ako tak sa mi navrátili sily. Popozeral som okolie. V senníku bolo seno, tak si Milan mohol vybrať, kde by chcel stráviť noc. V senníku, v mäkkom sene, alebo na tvrdej podlahe verandy chaty. Mne to bolo jedno, lebo ja som mal hamaku a ja sa zavesím hocikde.

Čo si vybral Milan? Mäkké seno alebo tvrdú podlahu verandy? Čítaj ďalšie pokračovanie a dozvieš sa.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Smer Burda

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť