Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Okolo prameňa Laborca
Okolo prameňa Laborca

Okolo prameňa Laborca Konečne sme sa rozhýbali a začalo sa rozprávať o nejakom trampe. Návrh bol Poloniny, s tým, že by sme mali dôjsť až [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Ku koňom cez K4, Muránska plan...
Ku koňom cez K4, Muránska planina

Ku koňom cez K4, Muránskou planinou s Biancou
Prebral som sa, cez škáry v priečelí som videl, že je svetlo. Vyteperil som sa z pelechu, postav [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Slovenský raj (Suchá Belá - Malá poľana - Veľký Sokol - Rothova roklina - Červeňák - Glac - Klauzy - Čingov)

Trasa: Košice – Poprad – Spišský štvrtok – Hrabušice – Podlesok – Suchá Belá – Malá poľana – krížom dole – Veľký Sokol – Rothova roklina – Červeňák – Glac horáreň – Klauzy – Biely potok – Čingov – Smižany – Spišská Nová Ves – Košice

Trvanie: 14. -  15. apríl 1991

Prítomný: ja

Počasie: Aprílové – bláznivé (všetko okrem snehovej metelice).

Popis:

Aprílové počasie v Slovenskom raji roku 1991Stihol som vlak o 06.30 h. V Poprade nie je vlakový prípoj na Spišskú. Autobusom o 08.00 h smer Spišská (do Spišského Štvrtka 6 Kčs). O 09.00 h. (08.57 h.)prípoj, ktorý odchádza zo SNV o 08.30 do Hrabušíc (4 Kčs) na Podlesok. Potom hore Suchou Belou.

Bol ešte sneh, ale priechodné. Pekne. Hore výdatný prameň. Jeden prípad USS a niekoľko LTT. Odtiaľ na Malú poľanu. Suchá Belá jednosmerka. Z Malej poľany dole rovno potom doľava. Nejaký potok asi sezónny. Občas voda, blato, sneh – miznú raz jedno, raz druhé. Bez značky. Dosť príkre. Dva prípady USS a jeden LTT. Zbehol som dole – dá sa to!

K značke – žltej je to Veľký Sokol! Od drevených rebríkov nižšie po prúde žiadne skaly, len vysoko. Samá voda. Asi v polovičke pekné ústie rozvetvené do malých vodopádikov z ľavej strany (ideš hore). Pri hríbiku je senník. Križovatka zo zelenou. Cesta hore 2 – 2,5 hodiny. Snehové polia, občas, hĺbka snehu max. 5 m. min. prebáral som sa do vody. Ako tu mohlo byť v zime? Hromada rebríkov drevených aj železných. Šmykľavé boli tie z dreva. Dvakrát som odkladal JP. Lialo ako z krhly. Len takých 30 minút. Kropilo, prestalo až hore. Vlhko.

Pohľad na Tatry z KláštoriskaPekné až veľmiútesy, bralá, skaly. Šírka priechodu sa zužuje na 2 metre. Rothova roklina je tiež pekná. Úzka, ale nie vysoká. Po žltej, neodbočuješ, ale ideš rovno po ceste, skôr, či neskôr narazíš na modrú. Spal som na Červeňáku. Prameň na Červeňáku fungoval. Zima. V spacáku teplo. Prespal som 14 hodín. Z Červeňáku odchod o 10.40 h. po modrej hore po červenej a modrej na Glac - bývalá horáreň. Odtiaľ po zeleno – žltej k rázcestiu, odtiaľ len po žltej. Veľké klesanie na Klauzy. pri Klauzoch výdatný prameň. Po zelenej k Sokolej doline až k ústiu Bieleho potoka. Dva prípady USS a asi tri LTT. Od ústia na Čingov. Obchod je zatvorený v nedeľu a v pondelok. Otvárací čas od 07.30 h – 12.30 h. a (14.30 h. – 16.30 h.) asi. Nikde ani živáčika.

Cesta trvala 3 hodiny aj 20 minút. Doriadené nohy ako po asfaltke. Všade samý kameň. Od Smižian išiel autobus (mestský) asi o 14.40 h do Spišskej na Hutu. Rýchlik odchádza o 14.25 h., osobný o 15.30 h.

Kuriozity:

Prípady USS (už sa stalo) a LTT (len tak-tak). Nemožnosť tak trafiť do Veľkého Sokola, môj predpoklad boli Piecky. Odroda Rajská – malá šiška zo smrekovca.

Štatistika trasy:

Celkom prejdených: 28,69 km
Zdolané prevýšenie: 1 054m
Zdolané klesania:  1 108 m
Prejdenú trasu nie je možné pozrieť, môžem zaslať na vyžiadanie.
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť