Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Trohánka a Zlatoidská hora
Trohánka a Zlatoidská hora

Trohánka a Zlatoidská hora Horúca polievka, teplé mäso s ryžou a závetrie stačilo na to, aby sa udiali divy

Toto si chcem prečítať
Cez Studňu na Poludnicu, Murán...
Cez Studňu na Poludnicu, Muránska planina

Cez Studňu na Poludnicu, Muránskou planinou s Biancou
Videl som, že v útulni na Nižnej Kľakovej niekto je. Nie niekto, ale kopa ľudí. Predpok [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Slovenský raj (Matka Božia - Bikšova lúka - Sovia skala - Červeňák - Havrania skala - Stratená - Zejmarská roklina - Geravy- Stratená)

Trasa: Novoveská huta – Matka Božia – Bikšova lúka – Kostolík – Sovia Skala – Čingov – Biely potok – Kláštorisko – Kyseľ – Hamburgery – Glac – Červeňák (noc) – Vyšná a Nižná roveň – Havrania skala – Stratenská roklina – Stratená – Stratenská píla – Dedinky – Biele vody – Zejmarská roklina – Geravy – Glacká cesta – „Bludná noha“ – noc – Červeňák – Stratená

Trvanie: 28. -  30. apríl 1991

Prítomný: Ja + Moraváci (Mloky a Wookie)

Počasie: Z každého rožka troška, ale hlavne polooblačno.

Smrekovec opadavý v Slovenskom rajiĎalší zo stručných popisov mojich ciest po Slovenskom raji. Aj južná časť Slovenského raja stojí za prejdenie. Rozhodol som sa že urobím wander a prejdem hlavne Matku božiu, Medvediu hlavu, ale aj Zejmarskú roklinu. Nečakal som však, že za tri dni prejdem okolo 58 kilometrov. Keď už raz chytím túlavé topánky, tak niekedy ani ja sám neviem, kde skončím.

Moravák Mloky na ČerveňákuV Novoveskej Hute pršalo. Po modrej hore, istý čas pekný stupák. Videl som jedného jeleňa, ktorý precvála v bezpečnej vzdialenosti odo mňa. Po Medvediu hlavu, odtiaľ na Matku božiu. Je tam pekný výhľad a vrcholová kniha. Z Matky božej vedie vyšliapaná cestička na Bikšovú lúku, len ju treba nájsť. Hľadaj ju pri lesnej škôlke.

Ledva som došiel na lúku a už prichádzali. Spravili sme skok do Kostolíka. Trčal som tam do 14.00 h. Odtiaľ som sa vybral na Soviu skalu – je pekná a výhľad je na celý Čingov. Z Čingova k Bielemu potoku a po žltej na Kláštorisko. V krčme som stretol Čechov aj Moravákov → išli so mnou. Najprv po modrej, pozreli sme si najkrajšie miesta Kyseľa a po zelenej k Hamburgerom. Popri potoku cez rebríky a stupačky a potom trocha bláznivý stupák. Celý čas po značke až na Glac a ďalej na Červeňák. (viac o Červeňáku som napísal v článku Túra po Slovenskom raji - Zejmarská roklina)

Na Červeňáku s Moravákom WookiemNa druhý deň ráno sem sa vybrali po modrej (v čase písania článku už táto modrá značka neexistuje) z Rothovej rokliny smer Nižná – Vyšná roveň až k zelenej. Oni šli Malý Sokol a Veľký Sokol. Ja som šiel k Havranej skale. Cestou som videl niekoľko sŕn. Odtiaľ som sa vybral dole Stratenskou roklinou. Hore, by som nešiel rád, stupák ako bič! V Stratenej je krčma v pondelok zatvorená, obchod však bol otvorený!

Slovenský raj, v Stratenskom kaňone s Johnnym, ilustračný obrázokOdtiaľ som sa vybaral do Dediniek cez Stratenskú pílu, po červenejBiele vody. Aj tu bol obchod otvorený!

Vyterigal som sa hore po žltej cez Zejmarskú roklinu. Pekná roklina. Bol som celý mokrý a nespadol som (vysvetlenie: mokrý od potu). Na Geravách je reštika.

Šiel som kúsok po žltej až kým som pod nohami neucítil kamene, potom som vyšiel na cestu, ktorá viedla hore. Ak pôjdeš tade, tak skôr, či neskôr narazíš na červenú značku. Začínal ma chytať bludný krok. Prešiel som modrú asi 500 m od Červeňáka a nevšimol som si to. Na ospravedlnenie musím povedať, že už bolo dosť šero. Kde som mal oči? Už som sa musel poobzeraž po nejakom nocľahu. Pod Nižnou rovňou som naďabil na „ezossenník. Prespal som tam. Drevo som mal hneď vedľa, ani rúbať nebolo treba, voda tiež tiekla blízko. Pekná hviezdnatá noc. Mesiac svietil ako reflektor, ale bol schovaný za kopcom. Nedočkal som sa ho – zachrápal som.

Slovenský raj, Zajfy s Novisom a Johnnym, ilustračný obrázokRáno som došiel na Červeňák a napráskal som sa. Moraváci tam boli. Zišli sme spolu do Stratenej a stretol som zase Moniku z Hnilca (Pozn.: Jej adresu ešte stále mám.) aj Marcelu.

Odchody vlakov zo Stratenej smer Margecany: 02.35 h., 04.35 h., 06.03 h., 09.20 h., 13.23 h., 16.24 h., 18.42 h.

Kuriozity:

Prípady USS a LTT boli opäť. Idem si dať vyšetriť oči. Bol som slepý, tak minúť modrú značku... Videl som medvedie stopy

 

Štatistika trasy:

Celkom prejdených: 58,02 km
Zdolané prevýšenie: 2 605 m
Zdolané klesania:  2 356 m
Prejdenú trasu nie je možné pozrieť, môžem zaslať na vyžiadanie.
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť