Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Cyklotúra, do Maďarska cez kop...
Cyklotúra, do Maďarska cez kopce

Cyklotúra, do Maďarska cez kopce Bol piatok a nastávajúci víkend sa zatiaľ javil ako celkom pekný. Chcel som zlanáriť Novisa na jedno pivko. [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Okolo Ružína s bicyklom
Okolo Ružína s bicyklom

Okolo Ružína s bicyklom Dnes bude teda hic! Predpovedali to dokonca dvaja meteorológovia. Preto som sa hneď z rána (o 06:30 h.) vybral na t [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Slovenský raj (Sokolia dolina - Tomašovská belá - Glac - Červeňák - Veľká poľana - Hamburgerky - Kláštorisko)

Trasa: Čingov – Lesana – Koniareň – Chata s fontánou – Hrebeň medzi Bielym potokom a Lesnicou – Biely potok – Sokolia dolina – Hamburgery – Skaly pri Medvedej jaskyni – Glac – Červeňák – Glac – Veľká poľana – Hamburgery – Kláštorisko – Letanovský mlyn – Biely potok – Čingov

Trvanie: 19. -  21. jún 1991

Prítomný: Ja

Počasie: Najprv slnko, potom dážd, dážď a dážď...

Slovenský raj, vrch PekliskoO 12.00 h. Odchádza autobus zo Spišskej Novej Vsi na Čingov. Prišiel som Rákoczim (vlak). Prešiel som novú značku, ktorá vedie od Čingova za mostíkom, popri Lesnici až k Bikšovej lúke. Zašiel som sa pozrieť na Lesanu – Kaviareň.

Slovenský raj, výhľad z Tomášovskej Belej, Novoveská hutaNašiel som chatu. Dojala ma fontána pred chatou, je tam prameň. Odtiaľ hore až ku zvážnici, ktorá je používaná. Viedla na tej strane, kde je Lesnica. Pri prechode na druhú stranu, teda na stranu Bieleho potoka, som počul drevorubačov. Skúsil som zísť dole, ale nedalo sa. Samá skala a strmé úbočia, zišiel som až ďalej – bližšie k Tomašovskému výhľadu. Tam bola len strmá stráň.

Začalo strašiť s dažďom. Len strašilo. Kúsok pred Sokolou dolinou už nestrašilo, ale pršalo naozaj. Celú Sokoliu dolinu som prešiel v lejaku. Bol som mokrý, to teda hej! Zaujímavé, že mal som JP-čko a napriek tomu som bol mokrý. Je to jednoduché. Dážď neprenikol pod JP-čko, no ísť hore Sokoliou dolinou v JP-čku, ktoré tak fantasticky dýcha... Mokrý som bol od potu.

Asi 150 m pred Hamburgerkami (v súčasnosti sa volajú Biskupské chyžky) mi vypovedalo službu koleno. Sval, nie kosť. Potom aj druhé. Musel som si na 30 minút sadnúť. Sval sa opätovne naštartoval a došiel som na Hamburgerky. Tu som sa chcel len vysušiť. Bol som mokrý od potu a bola mi zima. Vytiahol som spacák a vliezol som dovnútra, aby som sa zahrial, ale zaspal som. Dnes som mal v pláne dôjsť až na Červeňák (Krvák).

Slovenský raj, Kláštorisko  Slovenský raj, Malá poľana

Zobudil som sa, bolo trocha svetlo, preto som predpokladal, že do západu slnka mám ešte tak minimálne dve hodiny. Zbalil som sa a v tom som začul zvuk motorovej píly. Trocha ma to zarazilo. Prečo by niekto večer okolo 17.00 h. pílil drevo v strede Slovenského raja?

Vyšiel som von. Tam už boli drevorubači a štartovali svoje motorové píly. Hodili som reč:

  • Prečo ste sa rozhodli makať tak neskoro poobede? - spýtal som sa.
  • Chlape, veď je skoro ráno?! - dostal som prekvapenú odpoveď.

Trocha ma to zarazilo, lebo som si myslel, že som si len zdriemol. Bol to omyl. Spal som až do rána.

Slovenský raj, výhľad z cesty k Čertovej sihotiRáno som plánoval nájsť Medvediu jaskyňu. Boli to však len plány. Šiel som po nejakej prti. Bolo to namáhavé, kropilo a šmýkalo sa. Prišiel som tam o kúsok z riflí, slipov a zadku. Aj tak som ju nenašiel. Hore na skale je jeden celkom dobrý flek, ale bez vody. Voda je asi 1/2 hodiny na východ a dole. Chodí tam piť lesná zver a ja. emote wink

Slovenský raj, cesta z Čingova na MašuOdtiaľto som šiel hore a križoval som zelenú. Došiel som na Glack potoku. Tam som sa hodil do mokrej trávy. Nezáujem o nič, taký som bol zničený. Vypil som 1.5 litra vody.

Nakoniec som došiel na Červeňák, rozbalil som sa. Začal som robiť vonku oheň, v takom daždi sa mi to nedarilo. Dnu na piecke som uvaril jedlo „Ešus plnený špagetami“. Fajne – Fajne

Vonku vykuklo slnko prestalo liať, len zo stromov kvapkalo. Bolo 19.00 h. Vybral som sa na cestu späť. Od Glacu krížom na Veľkú poľanu. Pozrel som si krasové závrty a došiel som opäť na Hamburgerky, kde som znova nocoval. Tentoraz plánovane. Bola tam soľ a našiel som aj prameň (Veľký kyseľ).

Ráno som šiel na Kláštorisko a odtiaľ na Čingov. Cez Mašu som došiel do Smižian. Zohnal som kvety a kúpil som konečne mlieko. Autobus do Spišskej Novej Vsi odchádza okolo 13.15 h. Na stanicou prišla Didi. Bola ezos, ale kvety zvädli. Šiel som Košičanom (vlak).

Recept na „Ešus plnený špagetami

  • Potrebuješ špagety (400 g)
  • 200 g tvrdého syra
Zoberieš balíček špagiet a celý balík uvaríš v 1 litrovom ešuse. Samozrejme potrebuješ na to fortieľ. Prečo? Vyskúšaj a uvidíš! Odporúčam nemiešať, aj tak sa to nedá...
Po uvarení sa posype syrom, odje sa vrch, znova sa posype syrom, odje sa, znova sa posype syrom a tak pokračuješ, kým máš špagety a syr.

Kuriozity:

Asi som spadol zo skaly. Dojala ma chata s fontánou. Kopec ľudí od Kláštoriska až po Košice.

Fotografie sú ilustračné. Boli nafotené v miestach, o ktorých sa v príbehu píše, ale nie v čase, ked sa dej príbehu odohráva.

Štatistika trasy:

Celkom prejdených: 38,04 km
Prevýšenie: 1 837 m
Klesanie:  1 875 m
Prejdenú trasu nie je možné pozrieť, môžem zaslať na vyžiadanie.
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť