Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Zrýchlený presun
Zrýchlený presun

Zrýchlený presun Kochal som sa okolím. Pekné slnečné počasie, ktoré čiastočne roztápalo sneh aj ľad. Z veží na Makovici…

Toto si chcem prečítať
Cyklotúra, do Maďarska cez kop...
Cyklotúra, do Maďarska cez kopce

Cyklotúra, do Maďarska cez kopce Bol piatok a nastávajúci víkend sa zatiaľ javil ako celkom pekný. Chcel som zlanáriť Novisa na jedno pivko. [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Slovenský raj 2012 - Smer Kláštorisko a ďalej

srm-2-letanovsky-mlynPri Trstenom potoku neďaleko Letanovského mlyna ma zarazilo turistické značenie. Na hríbiku sa písalo, že ku Kláštornej rokline to je 28 minút. Aj keď pripočítam, zastávky kvôli fotografovaniu, tak ten čas platí pre mladých zdatných turistov, ktorí nemajú na sebe žiadnu záťaž a nie pre mňa, ktorý vláči na chrbte ťažký batoh. Mne to trvalo 1 hodinu a 15 minút.

Ďalšia vec, čo ma neteší, je zrušenie chodníka hore na Kláštorisko Zelenou roklinou. Táto cesta bola super, lebo bola blízko k Letanovskému mlynu a hore sa dalo dostať rýchlo. Ešte z mojích mladých čias si pamätám, že tam bola osadená tabuľa, ktorá oznamovala, že v Zelenej rokline niekto zahynul. Ja som tam bol naposledy 31. 05. 1991. Možno túto atraktívnu turistickú trasu zrušili kvôli nebezpečnosti. Budem musieť zistiť, kvôli čomu presne…

Už na prielome Hornádu sa to začalo… Najprv len jeden, potom tu dvaja, potom rodinka a postupne pribúdali ľudia. Nejako nemám rád húfy ľudí. Práve preto nemám v láske wandre (teraz to už sú treky!), či turistiku v Tatrách. Veľa ľudí samé šutre, málo stromov a niektoré chodníky vyzerajú ako keby boli vydláždené. Pri ústí Kláštornej rokliny bolo toľko ľudí, že som sa ani nezastavoval a vykročil som smerom hore. V Maďarsku mali predĺžený víkend, a Maďari to aj využili. Slováka som skoro ani nestretol. Ubytovaní boli na Podlesku, na Čingove.

srm-2-prielom-hornadu-1  srm-2-prielom-hornadu-nad-mlynom  srm-2-prielom-hornadu-nastupackach-1  

Aj v Kláštornej roklineosadené technické pomôcky na zdolanie rokliny ako sú rebríky stupačky a reťaze. No keď som videl 6 ako sa vyterigali na jeden rebrík…

Kandidáti na Darwinovu cenu! Predsa len ten rebrík a hlavne ukotvenie je dimenzované na určitú váhu, niektorým to asi nedochádzalo. Viac menej v kolóne, ináč to neviem nazvať, som vyšiel Kláštornou roklinou na Kláštorisko. Zastavil som sa u prameňa sv. Bruna, kde som sa osviežil.

srm-2-ja-ja-som-tu-2  srm-2-prielom-hornadu-nastupackach-2  srm-2-prielom-hornadu-hra-slnecnych-lucov-1

V rekonštruovaných priestoroch Kláštora Kartuziánov som si dal druhý rožok, ktorý mi pripravila moja milovaná manželka. Prezliekol som sa do suchého a dal som si sušiť veci. Bolo 12.36 h. a slnko príjemne hrialo. Chcel som pofotiť na hornej lúke Tatry a čakala ma ešte cesta cez náhradnú trasu Kyseľ a Veľký Kyseľ na Hamburgerky. Fakt ukážkové počasie, viditeľnosť celkom dobrá a teplo, nie ako v roklinách, kde od vodopádov pofukoval nepríjemný studený vetrík. Ako stvorené na veget.

srm-2-klastorna-roklina-1  srm-2-klastorna-roklina-turisti  srm-2-klastorna-roklina-slnko-a-drevo

Ale už bol najvyšší čas, aby som vyrazil na Kyseľ. Prešiel som okolo reštaurácie, ktorá bola narvanádo prasknutia. Vošiel som do lesa na západnom konci Kláštoriska a…

srm-2-klastorna-roklina-2  srm-2-klastorna-roklina-3  srm-2-klastorna-roklina-4

Predtým, t. z., keď som bol mladý a krásny, a šiel som Sokoliu dolinu, tak sa vždy ozval môj krajčírsky sval (dostával som do neho kŕče) a musel som si tie kŕče prestáť. Pred dvoma týždňami som bol s kamošmi v Raji a šli sme aj Sokoliu dolinu a čuduj sa svete svaly na nohe ani nepípli.

Aj teraz som bol taký rozjarený, no len dovtedy, kým sa predo mnou neobjavilo mierne stúpanie, kde sa mi pripomenul môj krajčírsky sval, do ktorého som začínal dostávať kŕče.

srm-2-klastorisko-klastor  srm-2-klastorisko-tatry

Bol som z toho dosť znechutený, keď som si pomyslel, že takto pôjdem celý Kyseľ, tak… Zatnem zuby a idem ďalej. Vtedy ma napadlo, že v batohu mám 2 ks iontových nápojov, ktoré dávajú krídla. Jeden som hneď otvoril a vypil. Neviem, čím to bolo, či naozaj tým nápojom, no odvtedy, ako keby uťalo. Kŕče sa neobjavili. Tak som prišiel k rázcestiu náhradnej trasy cez Kyseľ.

 srm-2-klastorisko-tatry1  srm-2-kysel-razcestie

Roklina Kyseľ v roku 1976 vyhorela a je uzavretá. Sprístupnili len hornú časť cez tzv. náhradnú trasu. Neľutujem, že som si ju pozrel, fakt nádhera. Pri obrovskom vodopáde je tabuľa, ktorá mi znova pripomenula moju pojašenosť, keď chodím takto – sám jediný. Tabuľa oznamovala, že: „Tu tragicky zahynula 3. VIII. 1985 20 ročná Zdenka Kočíková“. Príroda je mocná! Netreba sa jej báť, ale je potrebné mať pred ňou rešpekt a nepreceňovať svoje sily a vybavenie.

Často stretávam ľudí, ktorí sa sťažujú, že je im zima, že toto, že hento. Je ti zima? Ako si oblečený? Bo ma bolí toto… Tá roklina nebola náhodou nad tvoje sily? Stratil som sa, lebo sa zotmelo a nevedel som nájsť cestu! A vieš, že v horách sa stmieva trocha skôr, kde máš baterku? Ak si na zimu pripravený, nemôže ti byť zima! Aj v snehu som už spal a bolo mi fajne teplo! Ak som ráno chcel mať vodu v tekutom stave musel som ju dať k sebe do spacáku, lebo vonku by zamrzla. Ak vieš zadeliť a odhadnúť svoje možnosti, nemôže byť žiadna túra nad tvoje sily!

srm-2-kysel-nahradna-trasa-1  srm-2-kysel-nahradna-trasa-2  srm-2-kysel-nahradna-trasa-3

Došiel som na rázcestie: Malý Kyseľ, Veľký Kyseľ. Tu som si dal poslednú lakocinu, ktorú som zo sebou mal, dal som si poslednú pikslu nápoja, ktorý mi dáva krídla a hor sa na cestu. Už bol dosť pokročilý čas bolo pol štvrtej a ešte ma čakala roklina - Veľký Kyseľ, ktorá našťastie končí tesne pri Hamburgerkách. Cestou som stretol dvojicu, ktorá si veselo vykračovala smerom dole, čo som nepokladal za šťastné riešenie.

srm-2-velky-kysel-2  srm-2-velky-kysel-4  srm-2-velky-kysel-5

V závere rokliny Veľký Kyseľ pri prameni, ktorý som zažil už aj v lepšom stave, som si nabral vodu a vydal som sa na poslednú časť, tú najnezáživnejšiu, smerom hore pekne serpentínami a už som bol pri značke Pod Biskupskými chyžkami. Odtiaľ už len na skok k samotným chyžkám. Došiel som, zložil som sa a prezliekol do suchého. Už som sa tešil na večeru, lebo som už bol hladný a mal som toho už naozaj dosť. Veď uznaj, od rána od 03.00 h. na nohách… Miesto bodiek si doplňte vlastný prívlastok. Urobil som si polievku, ktorú som znova vychlípal, lebo som nemal lyžicu. Urobil som si ryžu a a otvoril som si jednu mäsovú konzervu. Pekne s cibuľkou a cesnakom. Jój to bola lakocina! Namočil som si fazuľu do vody, aby mi do rána napučnela a úspešne som si sušil svoje oblečenie. Mokrú košeľu som sušil pri ohni žiarom, ktorý vychádzal zo žeravých uhlíkov.

Trocha odbočím od témy:
Raz na jednej chate, ktorá sa volala Sokolka a nachádzala sa nad Jelením skokom v Slanských horách som si sušil kanady. To boli také staré klasické vojenské kanady so šnurovaním a prackami na zapínanie. chcel som urýchliť ich sušenie, tak som ich dal do rúry, samozrejme zatvorenej mladosť pochabosť :-) Keď už podľa mňa boli suché, tak som si na nohy natiahol hrubé vlnené ponožky, vybral som z rúry kanady a natiahol som si ich na nohy. Teraz trocha teórie ohľadom rúr na pečenie. Každá jedna rúra je robená, tak, aby v čo najmenšej miere vysušovala jedlo, ktoré sa v rúre má piecť. Aj s mojimi kanadami to vyzeralo tak, že suchšie neboli akurát len horúcejšie, no a tieto kanady som si natiahol na nohy. Samozrejme vždy som bol pedant, tak som si ich poriadne zašnuroval a pozapínal pracky. Necítil som, že sú horúce, lebo som mal hrubé vlnené ponožky. Aspoň nie hneď! No časom to prišlo. Začali ma páliť nohy! Skúsil si už dať dole kanady, ktoré si si predtým dôkladne podoťahoval a pozapínal? Jediné, čo ma napadlo - vybehnúť vonku do snehu a chladiť kanady. Získal som cenné skúsenosti ohľadom pečenia v rúre a sušenia kanád. Kanady síce neboli o nič moc suchšie, no ja som bol bohatší o jednu skúsenosť.

srm-2-biskupske-chyzkyOheň má niečo do seba! Bolo mi fajne, oheň hrial a nebolo tak ponuro a tmavo. Vyšiel aj mesiac, pokochal som sa krásnym nebom posiatym hviezdami. Oheň pomaly doháral a ja som sa vybral na kute. Potreboval som si obnoviť svoje sily a načerpať nové pred nadchádzajúcim dňom, lebo ma čakal náročný pochod. Prekvapilo ma, že je tak málo hodín. Bolo okolo 19.40 h. a ja som sa uberal do spacáku.

Mal som v úmysle prejsť… Ále, veď čítaj ďalej a zistíš to!

Ráno som vstal celkom normálne okolo 07.30 h. viac menej odpočinutý. Začal som variť fazuľu, ktorá cez noc celkom slušne nabrala na objeme. No fazuľa nie je ryža, ktorú som večer zjedol aj s nožíkom. Fazuľa sa mi na nožíku neudrží! Tak som si zhotovil náhradnú lyžicu z hliníkovej paštéty, ktorej obsah som predtým zjedol, len tak na sucho. Okrem lyžičky som si zabudol zobrať aj cereálne rožky, ktoré som si na tento účel kúpil. No nič, bez rožku ešte viem vydržať. Mal som strukoviny, polievky, a ryžu – bohato stačilo. Hodnú hodinu som varil fazuľu a už trocha aj zmäkla.

Vieš kedy je fazuľa uvarená? Záleží na tvojom hlade!

Pre mňa uvarená už bola! 
1. Bol som hladný, takže uvarená už bola!
2. Čas napredoval a už sa mi nechcelo čakať.

Tak som zjedol raňajky, dopil som vodu, čo mi ešte ostala a vydal som sa cez Veľkú poľanu smerom na Malú poľanu. Znova som niečo pofotil a pokračoval som smerom dole. Cestou som narazil na staré napájadlo pre dobytok, ktorý sa na Malej a Veľkej Poľane pásol. Našiel som aj zbytky nejakých základov, možno chladnej miestnosti.

sipka-pokr

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť