Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Zima v Slanských vrchov
Z Čertižného po hranici do Paloty, Východné Karpaty
Cykloturistika podhorým Slanských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Novoročný výstup na Šimonku
Zimnou Muránskou planinou
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Wander s Biancou v Slovenskom ...
Wander s Biancou v Slovenskom raji - Čertova sihoť

Vander s Biancou v Slovenskom raji - Čertova sihoť Ráno prišlo skoro, našťastie! Cítil som sa ako robotník utláčaní majetníckym továrnik [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Tajomný dar - úvod
Tajomný dar - úvod

Tajomný dar Bol som v Tunise, to asi všetci viete. To asi tiež viete, že starobylým centrom každého arabského mesta je medina. Medina je vžd [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Cyklotúra, podhorým Slanských vrchov

Prvý teplejší víkend po zime, tak prečo to nevyužiť. Najmä, ak som chcel preskúmať cestu vedúcu neviem odkiaľ a neviem kam. Túto cestu som križoval počas mojej zimnej jednonocovky, keď som schádzal z Veterníka. Už len pozrieť do mapy, aby som mal aspoň nejakú šajnu o smere cesty.

 Časť z mojej dnešnej cyklotúry, Slanské vrchy spod Košického Klečenova  Dargovský priesmyk, pamätník s bicyklom, Slanské vrchy

Chlad

Meteorológovia hlásili teplo okolo 15º C, či skôr chlad. Ráno tak teplo asi nebude. Vyrážať som chcel okolo 07.00 h., preto som sa radšej pripravil aj na prípadné chladnejšie počasie. Do batohu som si pribalil rukavice pokrývajúce aj prsty, aj čapicu pod cyklistickú helmu.

Ráno som naozaj vyrazil o siedmej. Bolo sviežo. Po spustení sa prvým kopcom som musel zastaviť a vybrať čapicu. Bolo chladno a nebol som ani rozohriaty. Ranná premávka bola v norme, tak som si v kľude šliapal smerom na Michalovce.

Cesta I/50

Prešiel som chatky pod Slivníkom a v Košickej Novej Vsi som sa napojil na cestu I/50., ktorá je mimochdom jedna z najdlhších ciest 1. triedy na Slovensku Premávka bol taká nedeľňajšia, čiže slabá. Pár áut a skoro žiadne kamióny.

Nenáročným tempom som sa spustil do Košických Olšian. Trocha po rovinke, ktorá sa miernym stúpaním prehupla do lesov pri Olšianskom jazierku, kde už stúpanie bolo o niečo väčšie. Ako skoro vždy, po každom stúpaní nasleduje klesanie.

Dlhým klesaním do Ďuďošíka, kde sa mi tesne za značkou podarilo prekročiť povolenú rýchlosť (50 km/h) o celé 2 km/h. Ak presnosť môjho cyklopočítača beriem ako fakt Presnosť cyklopočítača .

Na bicykli pri pamätníku na Dargovskom priesmyku, Slanské vrchy  Dargovský priesmyk, pamätník, Slanské vrchy

Prešiel som Ďurďošík, obišiel som Bidovce a nasledujúca dedina bola Svinica, kde už páni policajti mali v rukách radar a merali rýchlosť smerom od Michaloviec.

Koniec dediny, posledná zákruta a začínal sa dlhý, rovný úsek pred Košickým Klečenovom. Približoval som sa k podhoriu Slanských vrchov. Zastavil som sa, aby som urobil pár záberov z panorámy, ktorá sa predo mnou vytvárala.

Odpadky, smetie, bordel

Nechápem. Nechápem a je mi z toho smutno Keď sa rozprávam s hocikým, každý jeden mi potvrdí, že on nikdy, ale naozaj nikdy, nikde nevyhodil ani jedno smietko. Poviem úprimneneverím.

Stačilo sa len pozerať. Obzerať som sa ani nemusel. Toľko smetia... Plastových fliaš, sáčkov, pneumatík, konzerv, plechoviek, chladničiek, televízorov, papierov, stavebného odpadu, čo bolo v priekopách vedľa cesty sa len tak nikde nevidí. Tony bordelu.

Ľudia veď sa spamätajte! Ten bordel vás dobehne, možno nie dnes, možno ani zajtra, ale raz určite! To potom budú nadávať vaši potomkovia, akých mali nezodpovedných predkov, ktorí bordelom zamorili celú svoju krajinu.

Stúpanie do Dargovského priesmyku

Pomaly som vyšiel do Dargovského priesmyku. Nechcel som sa presiliť, je to prakticky moja prvá tohtoročná dlhšia túra na bicykli a čaká ma aj cesta späť. Sily bolo potrebné rozumne rozložiť.

Pamätník a jeho širšie okolie, Dargovský priesmyk, Slanské vrchy  Samohybné delo SU-100 na Dargovskom priesmyku, Slanské vrchy

Na Dargovský priesmyk som ani nemusel ísť, ale keď už som tu, tak blízko... Prečo nie? V priesmyku som si urobil odpočinok, zjedol som prvú žemľu. Posedel som na lavičke, urobil pár fotiek.

Turistický smerovník ma smeroval späť k červenej značke. Pravda je, že toto som si pamätal ešte zo zimnej jednonocovky. Už som sa dostal na začiatok cyklistickej trasy, no bolo to nejaké divné, hlavne ten smer.

Cesta, na ktorú ma navádzala šípka skončila po pár desiatkach metrov bahnitým terénom a krovinami. Radšej som sa vrátil.

Po červenej a modrej do Slanských lesov

Nakoniec som sa rozhodol, že pôjdem po červenej turistickej značke, o ktorej som vedel, že vyjde na zvážnicu. Hlboké, vyjazdené koľaje boli plné vody z topiaceho sa snehu. Ešte sem tam bol sneh.

Vyhliadka pod Holubiou horou, Slanské vrchy  Medzihora, tu križuje cyklistickú cestu modrá turistická značka, Slanské vrchy

Prišiel som ku križovatke s panelovkou, kde som odbočil doľava. Tu sa odpájala červená značka a ja som sa držallen modrej. Tá ma doviedla späť k ceste I/50 presne pri odbočke na Bordu. Odtiaľto už začínala byť cesta omnoho viac zaujímavejšia. Dostal som sa na cyklotrasu 023 MTB Alžbeta.

023 MTB Alžbeta

Cyklotrasa vedie celými Slanskými vrchmi. Začína pri jazere Izra, prechádza Slancom, Slančíkom, Dargovským priesmykom, okolo Bordy, Herlianskym sedlom, kde prechádza na východnú stranu Slanských vrchov. Potom pokračuje okolo Juskovej Vole, do Zámutova, okolo Oblíka a končí v Pavlovciach. Celková dĺžka tejto cyklotrasy je 136 km.

Cesta od Medzihory vedie ďalej do Herlianskeho sedla, Slanské vrchy  Moja maličkosť, počas cyklotúry podhorým Slanských vrchov  Popri ceste sú machom obrastené balvany, Slanské vrchy

Kúpele Borda

Odbočil som na smerom ku kúpeľom Borda. Kúpele tu už síce dávno nie sú, názov však zostal. Po krátkom klesaní som v ľavotočivej zákrute minul horáreň a pokračoval som miernym stúpaním ku kúpeľom Borda, ktoré som míňal po svojej ľavici.

Podhorým Slanských vrchov

Cesta bola niekedy asfaltová. Niekedy. Kamene väčšie i menšie pokrývali povrch niekdajšej asfaltky, sem tam nejaké tie diery. Tie boli tiež menšie, ale i väčšie.

Celá trasa bola ešte taká zimná. Snehuskoro nebolo, ale všade bola prítomná voda z topiaceho sa snehu. Stekajúca voda mala dokonca aj tyrkysovo‑modrý nádych. Stromy bez listov, všade taká ponurá hnedo‑sivá farba.

Moja maličkosť, na Medzihorí, Slanské vrchy  Vyššie bolo viac snehu, Herlianske sedlo, Slanské vrchy

Na miestach, ktoré neboli v tieni slnko celkom pekne hrialo. Mal som na sebe výraznú žlto-zelenú krikľavú cyklistickú bundu, ktorá intenzívne odrážala slnečné lúče a aj napriek tomu som cítil teplo vyžarované Slnkom.

Pri Slivách, na mieste s pekným výhľadom na stráne Slanských vrchov sa objavil skalný útvar, ktorú volajú vyhliadka pod Holubiou horou. Urobil som pár fotografií.

Medzihora

Cesta bola mierne vlnistá, raz stúpala, raz klesala. Dostal som sa na OModvozné miesto, ktoré mi bolo trocha, trošičku povedomé. Jasné tu som zišiel z hrebeňa Veterníka počas mojej poslednej túry v Slanských vrchoch (22. 01. 2017).

Dočasný potok odvodňoval stráne Mošníka, Ostrá hora, Slanské vrchy  Bicyklík pod Ostrou horou, Slanské vrchy  Prameň Hubert, Slanské vrchy

Zastavil som aj tu. Slniečko hrialo moja výrazne nefotogenická, svetlo odrážajúca bunda mi bola skôr na príťaž (čo sa fotenia týka). Trocha som pookrial, lebo sa mi tonezdalo ďaleko. Odtiaľto to šlo celou cestou viac‑menej už len horepo Herlianske sedlo.

Prameň Hubert

Čím viac som stúpal, tým bolo chladnejšie. Aj snehu bolo o niečo viac. Topiaci sa sneh od Mošníka vytvoril mohutnú riavu dočasného potoka, ktorý mal celkom slušné koryto.

Došiel som k prameňu Hubert, ktorý mal peknú, upravenú striešku aj rúrku. Sneh však urobil svoje. Voda z topiaceho sa snehu podmurovku čiastočne podmyla a voda pretekala aj priamo prameňom.

Herlianske sedlo

Do Herlianskeho sedla som sa od Dargovského priesmyku dostal za 1 hodinu a 34 minút. Odtiaľto som to už poznal a vedel som, že pôjdem dole. Až skoro po Herľany.

Pustil som sa dole kopcom a začínalo mi byť celkom chladno. Konečne som sa dostal na rovinku o niečo nižšie. Tu už bol vzduch o niečo teplejší aj slnko hrialo, takže som sa zohrial celkom rýchlo. Možno k tomu prispelo aj to, že som na rovinke musel trocha šliapať do pedálovMusel šliapať do pedálov

Herľany, gejzír

Som na križovatke na začiatku Herlian. Mohol som odbočiť doľava a nabrať smer na Košice, no keď som už tu, pôjdem pozrieť gejzír. Možno bude eruptovať. Neeruptoval.

Slanské vrchy na juh od Mošníka  Herľany nestriekajúci gejzír, Slanské vrchy

Sekol som sa len o trošičku. O jeden deň a pár hodín. Holt smola. Sadol som si, dal som si aspoň druhú žemľu. Dopil som vodu z fľaše.

O gejzíre som písal trocha viac v tomto článku: Herliansky gejzír. V roku 2016 prebehla rekonštrukcia vrtu. Vrt bol vyčistený a súčasná výška erupcie dosahuje okolo 22 metrov.

Studňa s minerálnou vodou

Vzadu za areálom je altánok, ktorý chráni studňu s minerálnou vodou. Tu som si nabral novú čerstvú vodu a zjedol som tretiu žemľu. Prišli trocha tmavšie deti na bicykloch z neďalekých Rankoviec.

Vypleštili na mňa oči a začali sa vypytovať:

 • Ujo a vy ste… (slovenčina mu robila evidentne ťažkosti) pretekár?
 • Nie, ja len tak športujem. Na bicykli.
 • A ten bicykel ide…, krúti sa ťažko, či ľahko? – dovtípil som sa, čo sa asi pýta.
 • Mám tam prehadzovačku, tak mi ide aj ľahko aj ťažko.
 • Koľko stojí taký bicykel?
 • Majte sa chlapci. - Bolo načase sa rozlúčiť.
 • Dovidenia ujo.

Preteky s autobusom na ceste do Bidoviec

Nasadol som na bicykel vyšliapal som krátky, strmý úsek k hlavnej ceste a nabral som smer Bidovce. Cesta z Herlian do Bidoviec nie je náročná.

Altánok s pumpou na minerálnu vodu, Herľany, Slanské vrchy  Pohľad na Čiernu horu nad Košicami od Nižnej Kamenice, Slanské vrchy

Spestril som si ho aj pretekaním s autobusom (čo ja viem, či to môžem nazvať pretekaním?). Ja som ho 3x predbehol. Autobus mňa 4x.

 1. ma predbehol autobus tesne za Herľanami, a odbočoval do Vyšnej a Nižnej kamenice. Kým nabral cestujúcich ja som bolneďaleko Bidoviec.
 2. ma predbehol pred Bidovcami a zastal na zastávke. Kým naberal ľudí, tak som ho predbehol ja.
 3. ma hneď na to predbehol, aby zastal na ďalšej zastávke za zákrutou, kde som ho sundal znova.
 4. ma predbeholna ceste I/50, tu som už nemal šancu ho dobehnúť a nie to ešte predbehnúť.

Cesta do Košíc

Cesta do Košíc prebehla len s jednou medzizastávkou v Ďurďošíku, kde som si odpočinul pred stúpaním asi 10 minút.

Premávka bola o niečo viac hustejšia. Bola nedeľa poobede a ľudia sa vracali do Košíc, či už domov alebo za prácou. Aj tak si myslím, že tej najhustejšej premávke som sa vyhol.
Tak som skončil môj prvý tohtoročný cyklistický výlet.

Štatistika túry:

Prejdených: 69.58 km
Prevýšenie: 1 351 m
Klesanie: 1 351 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celej cyklotúry.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť